Czynny żal karny skarbowy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czynny żal karny skarbowy - strona 1 Czynny żal karny skarbowy - strona 2 Czynny żal karny skarbowy - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 8. Czynny żal karny skarbowy - jest „wielkim dobrodziejstwem” dla sprawców, którzy naruszyli normę prawa karnego skarbowego, ale zreflektowali się zanim organ ścigania dowiedział się o popełnieniu przestępstwa przez te osoby i sami dokonali samodenuncjacji do organu. W rezultacie mają „premię” w postaci ustawowo zagwarantowanej bezkarności.
Uregulowanie to nie ma swojego odpowiednika w prawie karnym powszechnym, gdyż tu zawsze trzeba ponieść odpowiedzialność karną za swoje czyny naganne, nawet jeśli tego czynu się następnie żałuje. W prawie karnym skarbowym szkody są co do zasady o charakterze materialnym, więc można je naprawić także po czasie. Instytucja czynnego żalu karno skarbowego dotyczy wszystkich typów czynów. Ma uniwersalne zastosowanie, zarówno do przestępstw jak i wykroczeń skarbowych. Warunkiem jest samodenuncjacja - należy złożyć zawiadomienie o fakcie naruszenia przez siebie prawa - na piśmie lub ustnie do protokołu, w czasie gdy organ ścigania nie posiadał jeszcze wyraźnej, udokumentowanej wiadomości o popełnieniu czynu zabronionego. Należy podać istotne okoliczności popełnienia tego czynu. W razie współdziałania z innymi osobami należy podać osoby współdziałające.
Nie można zadeklarować chęci ze skorzystania czynnego żalu karnego skarbowego po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowych, np. kontroli, przeszukania. Prawo to „odżywa” wówczas gdy czynność te nie doprowadziły do wykazania nieprawidłowości. Istnieją pewne wyłączenia z korzystania z instytucji czynnego żalu karnego skarbowego. Mają one charakter personalny. Ustawodawca zabrania korzystania z tej instytucji:
Ten, kto kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego (sprawca kierowniczy);
Sprawca polecający, który polecił innej osobie wykonanie czynu;
Ten, kto zorganizował lub kierował związkiem przestępczym ((jeśli jednak dokona samodenuncjacji wraz z innymi członkami grupy może wówczas skorzystać z instytucji czynnego żalu); Prowokator - ten, który nakłaniał inną osobę do tego by popełniła czyn zabroniony i do niej było skierowane postępowanie.
W art. 16 przy okazji nowelizacji ustawy wprowadzono uproszczoną formę czynnego żalu, który skutkuje niepodleganiem karze. Dotyczy on grupy przestępstw podatkowych, tych gdzie wiąże się to ze składaniem deklaracji podatkowych. Dotyczy to oszustw podatkowych, gdzie osoba sama musi określić swoje dochody. W razie nierzetelnej deklaracji, podczas gdy organ jeszcze o tym nie wie - osoba może z własnej inicjatywy złożyć korektę swojej deklaracji, wraz z podaniem przyczyny tej korekty. Jeżeli uiści w całości niezwłocznie lub w terminie wskazanym przez organ należności - ma zagwarantowaną bezkarność. Odstąpienie od wymierzenia kary

(…)

… i środków karnych
Państwo nie ma nieskończenie długiego czasu na wykonanie wyroku wydanych w sprawach karnych skarbowych. W Polsce jest to problem, gdyż istnieje przepełnienie w więzieniach i nie ma miejsca na osadzenie sprawców. Ok. 50 tys. czeka na odbycie kary. Nie jest to sytuacja komfortowa, gdyż jeśli np. ktoś czeka na odbycie krótkiego wyroku, nie płynie termin do zatarcia skazania. W zakresie…
… przedawnienia środków karnych - orzeczone z faktem popełnienia przestępstwa - 10 lat (art. 45 KKS). Dla środków karnych orzeczonych w związku z wykroczeniami termin wynosi 3 lata. Terminy przedawnienia wykonania orzeczonych środków zabezpieczających - przy przestępstwa - 10 lat; przy wykroczeniach - 3 lata. Po upływie tych terminów orzeczeń nie można już wykonać.
Zatarcie skazania z przestępstwo…
… czy wykroczenie skarbowe
Łączy się z przyjęciem pewnej fikcji prawnej, że sprawca dotąd karany nie był. Czyli odzyskuje „czysta kartę” - nie ma piętna skazania. Uważa się skazanie za niebyłe, automatycznie usuwa się informacje o skazaniu z rejestrów. Osoba może uważać się za niekaraną. Nie można również zarzucić osobie, że jest recydywistą, może podejmować wybrane działalności gospodarcze. Terminy zatarcia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz