Czynności w postępowaniu odwoławczym

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1680
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czynności w postępowaniu odwoławczym - strona 1

Fragment notatki:

Czynności w postępowaniu odwoławczym Zawiadomienie Jeżeli organ stwierdzi, że w postępowaniu oprócz strony wnoszącej odwołanie powinny brać udział inne (bo brały udział w I. instancji albo nie brały, ale powinny brać udział w postępowaniu II. instancji).
art. 131 Kpa - kodeksowa konstrukcja zawiadomienia o wniesieniu odwołania. Strony inne niż wnosząca odwołanie organ powinien zawiadomić (nawet przesłać ksero odwołania), by mogły zapoznać się z nim. Jeśli nie, to powinien zadbać o udostępnienie. Jeżeli tego nie uczyni, to może to stanowić rażące naruszenie prawa (art. 145 § 1 Kpa) ponieważ strona nie brała udziału w sprawie nie z własnej winy.
Jeżeli współuczestnika nie ma, to ten się nie aktualizuje.
Samokontrola Obowiązek, który się zawsze aktualizuje (bez względu na ilość stron), to obowiązek oceny, czy nie istnieje możliwość tzw. samokontroli (art. 132 Kpa), inaczej autoweryfikacji, autokontroli.
Borkowski, Adamiak - zamiast postępowania odwoławczego - weryfikacja, a zamiast nadzwyczajnego postępowania odwoławczego - weryfikacja nadzwyczajna.
art. 132 § 1 Kpa odnosi się do sytuacji współuczestnictwa,
art. 132 § 2 Kpa także, gdy jedna strona.
Konstruując przesłanki samokontroli wyróżniamy:
wniesienie przez stronę/ strony odwołania: a) wszystkie strony wnoszą jedno odwołanie,
b) wszystkie strony wnoszą takie samo odwołanie,
c) jedna ze stron (bądź niektóre) ale pozostałe zgadzają się na żądanie wyrażone w odwołaniu.
ocena organu, czy odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie (bardzo ważne) jest dla samokontroli, bo samokontrola może być tylko na korzyść in meius, gdy organ w całości zgadza się z żądaniem odwołania,
(przesłanka fakultatywna) jeżeli w postępowaniu brały udział jeszcze inne strony, to przesłanką będzie brak sprzeciwu innych stron w określonym terminie (brak sprzeciwu to dozwolenie, to nie jest to samo co zgoda). Prawo niemieckie, my takiej konstrukcji nie mamy.
Organ musi rozważyć, czy może wydać nową decyzję w trybie samokontroli, nie ma obowiązku jej wydać, ale musi rozpatrzyć czy może.
Jest to wyjątek od zasady związania autora decyzją
art. 110 Kpa - organ, który wydał decyzję, jest nią związany od chwili jej doręczenia lub ogłoszenia, o ile kodeks nie stanowi inaczej (czyli, chyba że przepis szczególny zezwala, a takim przepisem jest art. 132 Kpa).
art. 133 Kpa - pozwala doprecyzować instytucję samokontroli. Wniosek płynący z tego przepisu pozwala stwierdzić, że organ ma 7 dni na dokonanie samokontroli.


(…)

…. 2 Kpa nie wprost, bo w liczbie pojedynczej, a organ wydaje dwa postanowienia.
Tutaj wydaje postanowienie o uchybieniu terminu do wniesienia odwołania (jest ono ostateczne, choć w myśl ustawy o sądach administracyjnych można odwołać się do wojewódzkiego sądu administracyjnego, bo jest to postanowienie).
Treść tej regulacji należy interpretować w liczbie mnogiej (z takim stanowiskiem zgadza się doktryna i orzecznictwo). Też w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Stwierdzenie niedopuszczalności z innych przyczyn, niż uchybienie terminu:
- podmiot wnoszący nie jest stroną, - taka decyzja jest już ostateczna z mocy prawa,
- służy powództwo do sądu powszechnego,
- res iudicata - sprawa jest już rozpatrzona i rozstrzygnięta przez organ II. instancji.
art. 135 Kpa - organ odwoławczy może w uzasadnionych przypadkach wstrzymać natychmiastowe wykonanie decyzji, jednak bardzo rzadko. Przesłanki:
- decyzji wydanej w I. instancji nadano rygor natychmiastowej wykonalności (wykonanie natychmiast, bez uchylenia 14 dni),
- strona na wniosek lub organ z urzędu - wstrzymanie natychmiastowego wykonania decyzji (uchyla się ten rygor).
Spór w doktrynie powstał na gruncie art. 135 Kpa, czy może mieć…
… postępowania odwoławczego przed II. instancją.
art. 134 Kpa - problem: organ odwoławczy ma obowiązek zbadać, czy odwołanie zostało wniesione w terminie (czy nie nastąpiło uchybienie terminu) i zbadać czy postępowanie nie jest dopuszczalne z różnych innych przyczyn.
(art. 98 Kpa - domniemanie - przywrócenie terminu do dokonania czynności) istnieje możliwość przywrócenia terminu do wniesienia odwołania. Art. 58 Kpa wniosek o przywrócenie terminu.
Jeżeli dany podmiot uchybi terminowi wniesienia odwołania lub dokonania innej czynności, gdzie jest sztywny termin, to może złożyć taki wniosek.
Nie wnika się w naturę przyczyny:
- wniosek o przywrócenie terminu,
- musi wraz z wniesieniem wniosku dopełnić czynności, której terminowi uchybił (czyli np. wniosek o przywrócenie terminu odwołania + wniesienie środka…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz