Czynności prawne w prawie rzymskim

Nasza ocena:

5
Pobrań: 791
Wyświetleń: 3710
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czynności prawne w prawie rzymskim - strona 1 Czynności prawne w prawie rzymskim - strona 2 Czynności prawne w prawie rzymskim - strona 3

Fragment notatki:




...1. SKŁADNIKI TRESCI CZYNNOŚCI PRAWNYCH.
Aby mówić o składnikach treści czynności prawnych należy za rzymianami podzielić czynności prawne na typowe i nietypowe. Składniki treści czynności typowych zawierały minimum treści niezbędnej aby ta czynność doszła do skutku. Najczęściej były to słowa określające strony czynności, rzecz oraz cenę. Obok tych podstawowych treści mogły pojawić się także dodatki które nie były konieczne lecz zwyczajowo przyjęły się w obrocie gospodarczym. W czynnościach nietypowych obok treści już wymienionych pojawiały się postanowienia szczegółowe dotyczące zwłaszcza: warunków, terminów i czasu czynności prawnych.

2. ESSENTIA, NATURALIA I ACCIDENTALIA NEGOTII.
Te trzy wyrażenia są odnoszone co do treści czynności prawnych w prawie rzymskim. Essentialia negotii są to elementy składowe które decydują do jakiego typu dana czynność należy, brak ich uniemożliwia dokonanie czynności prawnej. Naturalia negotii były to sformułowania załączone do czynności prawnej nie mające jednak na nią wpływu. Te dodatki niekonieczne....


...9. BŁĄD W CZYNNOŚCI PRAWNEJ.
Error – błąd jest to niezamierzony przypadek rozbieżności pomiędzy wolą a jej oświadczeniem na zewnątrz. Składający błędne oświadczenie jest w błędzie co do treści lub co do wyobrażenia istniejącej rzeczywistości. W czynnościach prawnych prawa rzymskiego możemy wyróżnić błąd co do właściwości rzeczy (error in materia) i błąd co do identyczności osoby lub przedmiotu czynności (error in corpore). Błędy te miały taką cechę że unieważniały czynność prawną. Nie miały mocy prawnej natomiast błędy co do samej jakości czy oznaczenia danej rzeczy. W prawie rzymskim generalnie przyjęto zasadę na mocy której brano pod uwagę jedynie błędy co do okoliczności faktycznych a nie co do błędów prawnych gdyż nieznajomość prawa szkodzi....

SKŁADNIKI TRESCI CZYNNOŚCI PRAWNYCH.
Aby mówić o składnikach treści czynności prawnych należy za rzymianami podzielić czynności prawne na typowe i nietypowe. Składniki treści czynności typowych zawierały minimum treści niezbędnej aby ta czynność doszła do skutku. Najczęściej były to słowa określające strony czynności, rzecz oraz cenę. Obok tych podstawowych treści mogły pojawić się także dodatki które nie były konieczne lecz zwyczajowo przyjęły się w obrocie gospodarczym. W czynnościach nietypowych obok treści już wymienionych pojawiały się postanowienia szczegółowe dotyczące zwłaszcza: warunków, terminów i czasu czynności prawnych. ESSENTIA, NATURALIA I ACCIDENTALIA NEGOTII.
Te trzy wyrażenia są odnoszone co do treści czynności prawnych w prawie rzymskim. Essentialia negotii są to elementy składowe które decydują do jakiego typu dana czynność należy, brak ich uniemożliwia dokonanie czynności prawnej. Naturalia negotii były to sformułowania załączone do czynności prawnej nie mające jednak na nią wpływu. Te dodatki niekonieczne stosowano bardziej z przyzwyczajenia niż z konieczności. Accidentalia negotii są to natomiast postanowienia szczegółowe zawierane w większości umów nietypowych a określające warunki, terminy i czas konieczne do bardziej precyzyjnego sformułowania czynności prawnej.
WARUNEK I TERMIN.
Warunek i termin wchodziły w skład czynności prawnych nietypowych jako accidentalia negotii . Warunek - condicio - jest to zastrzeżenie w wyniku którego skutek jakiejś czynności uzależniony jest od jakiegoś zdarzenia mającego nastąpić w przyszłości które jest niepewne. Warunek niejednokrotnie dzielono na zawieszający lub rozwiązujący

(…)

… takiego prawa wg rzymian mogło odbywać się na dwa sposoby : pierwotny i pochodny. Nabycie jest pierwotne jeśli ktoś staje się podmiotem praw a niezależnie od praw tej osoby która je utraciła lub też nabywa prawo które uprzednio do nikogo nie należało. Nabycie jest pochodne jeśli prawa to przechodzi z jednego podmiotu na drugi. Nabywca przejmuje prawa zbywcy. O ile nabycie pierwotne może być translatywne tzn. nie powodujące przekształcenia się prawa o tyle nabycie pochodne może być konstytutywne tzn. że podmiot nabywający prawa może od zbywcy otrzymać prawa przez niego pomniejszone. WYMOGI WAŻNOŚCI CZYNNOŚCI PRAWNEJ.
Czynność prawna była ważna i wywoływała zamierzone skutki prawne jeżeli spełniała następujące warunki: dokonała jej osoba zdolna do czynności prawnych, czynność ta była poprawna pod względem treści i formy jaka obowiązywała w przypadku danej czynności prawnej i co najważniejsze nie sprzeciwiała się obowiązującemu prawu oraz dobrym obyczajom. Wszelkie czynności w których brak było choćby jednego z wyżej wymienionych składników powodował nieważność czynności prawnej a więc brak jakichkolwiek skutków prawnych.
KONWALIDACJA (KONWALESCENCJA) I KONWERSJA CZYNNOŚCI PRAWNYCH.
Konwalidacja…
… wynikało m.in. bezpośrednio z przywilejów jakie posiadały niektóre osoby np. pater familias który pośrednio nabywał wszelkie owoce jakie w czynnościach prawnych nabyły osoby mu podległe. Zastępstwo pośrednie generalnie polegało na tym że zastępca działał tylko i wyłącznie wobec osób postronnych i to we własnym imieniu przez co nabywał fructa dla siebie a dopiero pózniejm zbywał je osobie którą zastępował…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz