Czynności badawcze

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czynności badawcze - strona 1 Czynności badawcze - strona 2

Fragment notatki:


Większość czynności badawczych jest z reguły dokonywana nie przez jedną osobę lecz przez wiele osób pracujących w zespole. Badacze opierają się na danych uzyskiwanych przez innych, zakładając, że są one poprawne. Wyniki pomiarów obserwacji czy eksperymentu uznawane są za informacje wiarygodne tak, jak gdyby były wykonywane osobiście przez interpretatora. W przypadku tego typu badań fakt, że się korzysta z informacji innych osób nie ma, z uwagi na charakter rzeczywistości badanej, istotnego znaczenia. Istnieją jednak przypadki, gdy w badaniach naukowych opieramy się na takich informacjach innych osób, że z punktu widzenia charakteru uzyskanej informacji osoba informatora nabiera znaczenia istotnego. Przypadki takie mają miejsce wtedy, gdy fakty, do których ustalenia zmierza badanie dotyczą w ten czy inny sposób przeżyć osoby do jakiej zwracamy się o informację. Związek badanych faktów z przeżyciami odpowiednich osób może mieć różny charakter:
Mogą to być takie fakty, które rozgrywały się poza świadomością informatora, ale których był on bezpośrednim lub pośrednim świadkiem np. rozgrywały się w jego obecności, widział je. Fakty tego typu mogą być znane również innym osobom a szereg przypadków sam badacz mógłby zaobserwować. Do tego typu faktów należą różne wydarzenia z życia zbiorowego w jakich uczestniczył informator. Niektóre z takich faktów są zarejestrowane w dokumentach i jeśli one są dostępne, to one powinny stanowić podstawę badań, gdyż z reguły (chociaż nie zawsze) są bardziej wiarygodne od relacji świadków.
Znaczna cześć faktów tej grupy nie jest zarejestrowana i pozyskanie relacji świadków bywa jedynym sposobem ich ustalenia. Do tej grupy zaliczyć też trzeba fakty związane z biografią informatora. Fakty takie, chociaż mogą być znane innym, z zasady najlepiej znane są samemu informatorowi, a niektóre z nich wyłącznie jemu.
Są to fakty związane z przeżyciami informatorów (sądy, mniemanie, doznanie). O tego typu faktach możemy się dowiedzieć wyłącznie od osoby, której one dotyczą, chociaż z innych źródeł można uzyskać wiadomości o pewnych innych faktach, które czynią czyjąś relację o własnych przeżyciach wewnętrznych bardziej lub mniej wiarygodną.
Istnieją 2 podstawowe sposoby uzyskania informacji od osób badanych - ankieta i wywiad.
Ankieta - to układ pytań względnie dyspozycji (może to być jedno pytanie), na które badany sam udziela odpowiedzi, nie kontaktuje się z badającym. Postuluje się niekiedy, by przeprowadzać je anonimowo, bo ma ona zwiększyć szczerość odpowiedzi. Przy małym zainteresowaniu problemem może to spowodować wstrzymanie się od jakiejkolwiek odpowiedzi.
Wywiad - to forma rozmowy z informatorem, która jest bardziej lub mniej kierowana przez badacza. W czasie rozmowy badacz zadaje pytania lub nie formułując ich wprost powoduje wypowiedzenie się informatora na określony temat. Treść wywiadu jest określona przez odpowiedni kwestionariusz. O tym, czy w danym wypadku lepiej przeprowadzić badania ankietowe, czy zrobić wywiad decyduje szereg czynników:


(…)

… i inwentarze. Testy jako narzędzie pomiaru psychologicznego lub statystycznego muszą spełnić pewne warunki:
standaryzacja (zespół reguł dotyczących sposobu przeprowadzania, badania i obliczania wyników)
normalizacja (zbiór danych o wynikach, jakie w zadaniach należących do testu osiąga określona, dostatecznie duża grupa ludzi, z którymi ma być porównywana dana osoba.
rzetelność (określenie wielkości błędu…
… badania prostych funkcji psychologicznych z zastosowaniem metod analizy statystycznej. W 2890 roku J. Cattel opublikował wyniki testów umysłowych. W 1905 roku Binet wspólnie z H. Simonem skonstruował test inteligencji, L Teramn nadał testowi formę, która wprowadziła pojęcie ilorazu inteligencji. Początki teorii osobowości wiążą się z opracowanym przez R. Woodworth'a kwestionariuszem służącym do badania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz