Czynniki wpływające na wartość ciśnienia skurczowego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czynniki wpływające na wartość ciśnienia skurczowego - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Czynniki wpływające na wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi
Cisnienie tetnicze, czyli cisnienie krwi lub po prostu cisnienie jest to siła, z jaka krew działa na naczynia. Wartosci cisnienia zmieniaja sie, inne sa w czasie spoczynku, intensywnej pracy. Wielkosc cisnienia równiez zalezy od masy ciała osobnika, jego sposobu odzywiania i czynników srodowiskowych, przede wszystkim narazenia na działanie róznych
czynników stresowych. U wiekszosci ludzi wystepuje spadek cisnienia tetniczego w nocy.
W czasie skurczu serce wtłacza krew do naczyn - cisnienie krwi jest wtedy wyzsze i nazywa sie je cisnieniem tetniczym skurczowym. Natomiast podczas rozkurczu serca cisnienie osiaga wartosci najnizsze - mówimy wtedy o cisnieniu tetniczym rozkurczowym.
Wartosci cisnienia mozna zmierzyc korzystajac z cisnieniomierza. Wyrazone sa one w milimetrach słupa rteci [mm Hg]. zapisywany jest najczesciej w postaci:
145/90 mm Hg Pierwsza z podawanych wartosci (145) odpowiada cisnieniu skurczowemu, a druga (90) - cisnieniu rozkurczowemu.
Prawidłowa wartosc cisnienia skurczowo-rozkurczowego w aorcie lub tetnicy ramieniowej w młodego dorosłego człowieka w pozycji lezacej wynosi 120/80 mmHg. Wielkosc cisnienia pozostaje w pewnej zaleznosci od wieku. U noworodka cisnienie skurczowe wynosi 40 mmHg, nastepnie szybko wzrasta. W 18 r.z. Wynosi 120 mmHg. Cisnienie rozkurczowe
w 18. r.z wynosi 80 mmHg. Od okresu dojrzałosci nastepuje stały, powolny wzrost cisnienia i u osobnika 65 letniego cisnienie skurczowe wynosi 150-160 mmHg, co oznacza przecietnie wzrost o 1 mm Hg w ciagu jednego roku zycia.
Wzrost ten jest prawdopodobnie zwiazany ze stopniowa redukcja rozciagliwosci tetnic, które z wiekiem staja sie coraz mniej rozciagliwe i bardziej sztywne na skutek zmian miazdzycowych. Cisnienie rozkurczowe u osobnika 15-letniego wynosi 70 mmHg, a u 65-letniego 90 mmHg, co oznacza roczny przyrost o 0,4 mmHg spowodowany prawdopodobnie
powolnym wzrostem obwodowego oporu naczyniowego.
Zarówno cisnienie skurczowe jak i rozkurczowe jest nieco nizsze u kobiet niz u mezczyzn ponizej 40-50 r.z., a wyzsze u kobiet niz u mezczyzn po 50 r.z., co wiaze sie prawdopodobnie z wieksza aktywnoscia u kobiet syntazy tlenku azotu (NOS) pobudzanej przez estrogeny. Po ustaniu wydzielania tych hormonów (menopauza), produkcja NO maleje, a wraz z nia podatnosc tetnic na rozciaganie, a wiec moze rozwinac sie nadcisnienie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz