To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Czynniki fizyczne fizykochemiczne biologiczne
Czynniki fizyczne mogą również odgrywać pewną rolę w procesach niszczenia drewna. O wpływie czynników mechanicznych, wynikających z obciążenia statycznego i dynamicznego, a także o procesie pęcznienia i skurczu wynikającym ze zmian poziomu wilgotności drewna powiedziano już w rozdziałach 3, 8 i 11. W tym miejscu należy tylko powtórzyć, że wilgotność drewna konstrukcyjnego nie powinna przekraczać 18%-20%, bowiem powyżej tej granicy następuje gwałtowny rozwój grzybów, a nawet tylko 15%, ponieważ dopiero od tego poziomu istnieje groźba rozwoju owadów. Wartością graniczną jest punkt rosy różny dla różnych gatunków drewna.
Należy zwrócić uwagę na możliwe konsekwencje sytuacji, gdy w warunkach dużej wilgotności drewna następuje duży i gwałtowny spadek temperatury. Uszkodzenia mrozowe mogą zainicjować łańcuch zjawisk skutkujących zniszczeniem drewna.
Z drugiej strony, istotnym czynnikiem przyspieszającym rozwój grzybów, insektów, mchów i innych organizmów żywych, a tym samym destrukcję drewna, jest odpowiednio wysoka temperatura. Grzyby najlepiej rozwijają się w temperaturze 18 + 27°C, a giną poniżej 5° i powyżej 35°C.
W przypadku uwzględniania wpływu promieniowania na stan drewna istotne znaczenie ma jedynie promieniowanie nadfioletowe, którego naturalnym źródłem jest słońce. Przy dłuższym działaniu wywołuje ono zjawisko utleniania, redukcji i depolimeryzacji, co przejawia się zmianami powierzchni drewna. Są one odbierane niekorzystnie z punktu widzenia estetycznego oraz w połączeniu z innymi czynnikami mogą być przyczyną degradacji głębiej położonych części elementu drewnianego.
Inne czynniki fizyczne to także dostęp do powietrza, odczyn środowiska i stopień naświetlenia.
Także czynniki fizykochemiczne takie jak spalanie (zjawisko gwałtownego utleniania) i piroliza (rozkład związków chemicznych pod wpływem wysokiej temperatury) mają ogromne znaczenie praktyczne. Ten pierwszy problem omówiono w rozdziale poświęconym ochronie przeciwpożarowej, natomiast drugie zagadnienie jest istotne z punktu widzenia metod dezynsekcji i dezynfekcji.
Główną przyczynę ograniczenia trwałości drewna (oprócz działania ognia) stanowią czynniki biologiczne. Wszystkie gatunki zwierząt, które niszcząc drewno, powodują obniżenie jego wartości jako materiału budowlanego nazwano szkodnikami technicznymi. Natomiast grzyby, bakterie i rośliny niszczące drewno w żywym drzewie nazwano patogenami lub po ścięciu drzewa czynnikami szkodotwórczymi.
Omówienie poszczególnych czynników korozji biologicznej (biokorozji), mechanizmów uszkadzania drewna i rangi szkód powodowanych przez te organizmy wymaga ich pr odstawienia. Zalicza się do nich;
(…)
… nazwano patogenami lub po ścięciu drzewa czynnikami szkodotwórczymi.
Omówienie poszczególnych czynników korozji biologicznej (biokorozji), mechanizmów uszkadzania drewna i rangi szkód powodowanych przez te organizmy wymaga ich pr> odstawienia. Zalicza się do nich;
• liczne bakterie,
• liczne grzyby, • niektóre glony, zwłaszcza zielenice.
• niektóre mięczaki, zwłaszcza małże,
• niektóre równonogi…
… wilgotności drewna, a zmiany fizykochemiczne ograniczają się co najwyżej do 2 mm warstwy wierzchniej. One same nie czynią praktycznie szkód, ale ich obecność wskazuje na możliwość zaistnienia bardzo szybkich i rozległych procesów destrukcyjnych powodowanych przez grzyby i owady.
W skali świata największe zagrożenie drewna w budownictwie powodują grzyby, owady oraz równonogi morskie i małże. Te ostatnie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)