Cztery perspektywy emocji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 406
Wyświetleń: 1652
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cztery perspektywy emocji - strona 1

Fragment notatki:

Na emocje można spojrzeć z czterech perspektyw: 1. Perspektywa podmiotu-ta. osoba, która przeżywa stan emocjonalny, powstają problemy psychologiczne czy ktoś przezywa coś mocniej czy słabiej. Emocje powodują zmienność obiektów uwagi, zmienia się stan przeżywania zmienia się uwaga, następuje fluktuacja przewrót uwagi, emocje stają się wskaźnikami pewnych znaczeń u człowieka, pewnych znaczących dla niego informacji. Patrząc od tej strony można poznać co dla człowieka jest ważne, jakie wartości są ważne. Te subiektywne doświadczenia dają mi szansę odczytać różne jakości emocji. Z tej perspektywy można najczęściej przeanalizować emocje w ramach poznawczych teorii emocji..
2.Perspektywa z pozycji obserwatora-oserwatorem jest ten, kto obserwuje stany emocjonalne drugiego człowieka. Może obserwować ekspresję ciała.twarz. Obserwowanie stanu zewnętrznego może doprowadzić do określenia pewnych specyficznych właściwości danej osoby. Ta perspektywa mówi o relacjach z otoczeniem o wartościach, o przekonaniach o osoba obserwator zewnętrzny może badać w sposób obiektywny emocje, ponieważ to, co ujawniani na zewnątrz może być rejestrowane przez wielu obserwatorów, w rezultacie powstają w psychologii tzw. skale wyrazu mimicznego.
3.perspektywa społeczna- pozwala spojrzeć na emocje jako na narzucone normy np:
kulturowe, np: wybory miss ta która wygrała musi płakać a ta która przegrała musi się cieszyć, takie są oczekiwania społeczne .idiotyczne zresztą. Społeczność narzuca pewne sposoby przejawiania emocji. Dzięki temu ja poznaję, z jakiej kultury człowiek się wywodzi. Np: Japończycy kłaniają się ciągle w pasja wysiadam przy nich. Krzyż mnie boli.
To jest inna kultura, w latach 40 kultura japońska była uważana za kulturę winy i wstydu.
4.Perspektywa biologiczna-pozwala spojrzeć na emocje od strony angażowanych procesów neurofizjologicznych, jakie biorą udział w powstawaniu emocji.
Właściwości emocji (psychologia ogólna)
Siła, kierunek, jakość, pobudzenie emocjonalne.
Właściwości emocji uchwycone w zasadach psychologii ogólnej.
Jest kilka zasad, które stanowią z jednej strony właściwości emocji a z drugiej strony umożliwiają uporządkowanie wiedzy na temat emocji.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz