Człowiek i magia

Nasza ocena:

4
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1645
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Człowiek i magia - strona 1

Fragment notatki:

W treści tej notatki z antropologii kulturowej znajduje się praca zaliczeniowa. Może być przydatna na przykład dla studentów kierunku pedagogika. Praca ma objętość 12 stron i format doc. Przybliża studentowi takie zagadnienia związane z przedmiotem antropologia kulturowa jak: magia, natura, pismo św., wróżenie, jedność ze światem przyrody, omen, podporządkowanie sobie żywiołów, przemiana, rozwój techniczny, iluzja, zbieractwo, myślistwo, miłość, magia miłości, wróżka, wróżenie z kart, samospełniająca się przepowiednia, psychologiczna rola wróżby, horoskop, zodiak, runy, wróżenie z gwiazd, pomyślna wróżba, jasnowidzenie, uzdrawianie, kontakt z siłami nieczystymi, czarownice, wiedźmy, jędza, baba jaga, sprowadzenie diabła, wywoływanie duchów, łysa polana, krzyż, Chrystus. W tekście pojawiają się także takie pojęcia jak na przykład: znachor, kartomancja, tarot, Samuel Weller Singer, prorok, biblia szatana, księga tarota, droga królewska, dom serca świata, praktyki magiczne, sny, praktyki jasnowidzów, czary dzisiaj, rytuały, zaklęcia, wizualizacja potrzeb, autosugestia, koncentracja, chiromancja, chiromanci, wróżenie z dłoni, poradnik o chiromancji, linia serca, wzgórek jupitera, linia małżeństwa, magia miłosna, podkowa, numerologia, tetragramaton, księga liczb, wróżenie z fusów, fantazja, wyobraźnia, zachwianie równowagi emocjonalnej, przesądy.

PRACA ZALICZENIOWA Z ANTROPOLOGII
KULTUROWEJ
Temat pracy:
CZŁOWIEK I MAGIA.PRZESZŁOŚĆ CZY RÓWNIEŻ TERAŹNIEJSZOŚĆ…
EWA KOS
Kierunek: pedagogika w zakresie profilaktyki i animacji społ.-kult.
„. . . Wszystko jest zdeterminowane (. . .) poprzez siły, nad którymi nie potrafimy w żaden sposób zapanować. Dotyczy to zarówno owadów jak i gwiazd. Ludzie, rośliny, pył kosmiczny - wszystko tańczy w rytm tej samej tajemniczej melodii, granej gdzieś daleko przez niewidocznego grajka . . .”
A. Einstein Magia? Czym jest właściwie? Magia to wszystko, co nas otacza, to: drzewa, wiatr, woda, ogień. To temat, który budzi lęk a jednocześnie fascynuje poprzez swą enigmatyczną naturę. Wiedza o magii zawsze była ukrywana, ponieważ ludzie jeżeli czegoś nie rozumieją i nie są w stanie pojąć istoty danej rzeczy, z którą przyszło im się spotkać, starają się zniszczyć obiekt swej niewiedzy. Pismo Święte bardzo często przypisuje praktykom magicznym, wróżbą, itp. kontakty z siłami ciemności, z diabłem, z szatanem. Magia to element związany z kulturą człowieka od początków jego istnienia. Magia towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jest obecna w jego życiu aż po dziś dzień. Nikt nie jest w stanie wytłumaczyć sobie magii, nie wie dlaczego ale stosuje ją codziennie. Zaczęło się od tego, że człowiek zauważył, że działania magiczne wyzwalają w nim przyjemny stan iluzji, który jest źródłem optymizmu i pozwala wierzyć w pomyślne jutro. Magia jest wiedzą człowieka o nim samym i o świecie. Pozwala na integrację wewnętrzną, służy człowiekowi by istniał jako całość, wyzwala potencjał wiary, że coś zależy od niego, że ma na coś wpływ, że może coś zrobić i zmienić. Dzięki magii człowiek czuje jedność ze światem przyrody co daje mu poczucie bezpieczeństwa w otaczającym świecie. Magia to pierwsza próba bezpośredniego oddziaływania człowieka na naturę, na cały świat. To pierwsza próba podporządkowania sobie żywiołów, wprowadzenia ładu w nieład. Magia to zalążek wierzeń religijnych oraz wiedzy(W religii pozostała magia pierwotna, odświętna, obrzędowa). Wzbudza pomyślny omen, łaskawość losu, wyzwala zdolność regeneracji odporności psychiczn

(…)

… wyobraża sobie symbol z nią związany. Symbolami posługuje się nasza świadomość. Symbole są bardzo osobiste i pochodzą z naszej podświadomości.
Znaki magiczne występowały w najstarszych cywilizacjach - malowidła jaskiniowe, gwiazda Dawidowa, szereg znaków-amuletów w Egipcie, Chinach, Abisynii. W miejsce dawnych znaków apotropeicznych wchodzi z czasem chrześcijański krzyż, który tak często spotykany…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz