Członkostwo w WTO - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 882
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Członkostwo w WTO - wykład - strona 1 Członkostwo w WTO - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Członkostwo w WTO
Członkostwo- członkowie pierwotni: art. 11( porozumienia tworzącego WTO)- wprowadza się powiązanie z GAT, konieczne jest przyjęcie porozumienia i porozumień załączonych, uzgodnienie z wszystkimi innymi członkami organizacji zakresu konwersji przywilejów handlowych: wysokość ceł, innych opłat wielkość kontyngentów . Członkiem pierwotnym jest Wspólnota Europejska w WTO.
Członkowie wtórni:
Pozostałe państwa muszą do organizacji przystąpić: podstawa prawna art. 12 porozumienia WTO, który określa warunki członkostwa: „każde państwo lub odrębne terytorium celne posiadające pełną autonomię w prowadzeniu swych wewnętrznych stosunków handlowych może przystąpić do niniejszego porozumienia na warunkach, które zostaną uzgodnione między nim a organizacją”
Tzn. państwo przystępuje do wszystkiego - single undertaking: przystąpienie do całego sytemu prawnego, a nie do wybranych rzeczy.
Art. 12 porozumienia WTO: „Członkami mogą być państwa lub samodzielne obszary celne”. Członkami WTO są państwa oraz ich części np. Chiny(członek od 2000 r.) oraz Hongkong (pierwotny). Członkostwo podmiotów, których państwowość budzi wątpliwość, ale prowadzi własna politykę handlowa np. Tajwan. II warunek: zawarcie porozumienia z organizacją. Procedury nie zostały określone w samym porozumieniu, Ale istniej pewna praktyka przystąpienie do WTO na podstawie art. 12 dokument- nie mają charakteru wiążącego, ale można go traktować jako charakter interpretacyjny. Procedura akcesyjna zaczyna się od wniosku przystąpienia do WTO. Otrzymuje go Rada Ogólna, czasami Rada do spraw Ogólnych i w sposób wstępny rozpatruje kandydata, potem powołuje Grupę Roboczą , która prowadzi negocjacje- przedstawia Rekomendację Radzie Ogólnej albo Konferencji Ministerialnej. Na państwie, kandydującym spoczywa 2 obowiązki :
wynegocjowanie swojego zakresu przywilejów i zobowiązań,
przeprowadzenie przeglądu reżimu handlu zagranicznego- jest to
typowy obowiązek każdego członka organizacji.
Koniecznie przed akcesją jest dokonanie przeglądu odnośnie tendencji o eksporcie, imporcie, stanie gospodarki.
Jeżeli 2 obowiązki zostaną spełnione, to tworzy się protokół akcesyjny: trafia albo do Rady Ogólnej, albo do konferencji ministerialnej, wtedy kiedy mamy rok z nią związany: podejmuje decyzje 2/3 większości głosów- po 30 dniach państwo staje się członkiem organizacji. W tej chwili toczą się negocjację z Rosją oraz z Ukrainą, liczy obecnie 151(153?) członków. Charakter członkostwa Wspólnoty Europejskiej oraz członkostwa państw członkowskich Unii Europejskie. Umowy mieszane - to są umowy, których członkami jest Wspólnota EU i państwa członkowskie: kompetencje mieszczące się w granicach Unii i państw członkowskich ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz