Cytokineza-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cytokineza-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Cytokineza
Cytokineza u zwierząt
Prometafaza/metafaza - decyzja o ułożeniu wrzeciona kariokinetycznego (bierze w tym udział dyneina i F-aktyna wraz z MT)
Punkt krytyczny istnienia wrzeciona - zła lokalizacja - STOP
Organizacja pierścienia:
Pierścień kurczliwy, aktynomiozynowy (mechanizm ślizgu F-aktyna + miozyna II). Cześć włókien aktynomiozynowych jest transportowana do obszaru równikowego ze strefy kortykalnej. Tam też, pod koniec anafazy, zachodzi polimeryzacja włókien F-aktynowych.
Pierścień aktynowy musi być przytwierdzony do błony: talina, anilina (istnieją tu liczne aberacje)
Czas i miejsce położenia pierścienia:
Sygnał pochodzi ze struktur wrzeciona anafazowego (MT lub same chromosomy). Mechanizm jednak nie jest jednakowy we wszystkich komórkach.
Mid Body- Antyrównoległe zachodzenie włókien biegunowych. Najważniejsze białka w tej strefie należą do rodziny kinezyn mitotycznych tworząc kompleks z polokinazą. Delecja upośledza cytokinezę. Inter Centromeric Proteins (InCeP) - są zlokalizowane w centromerze chromosomu (białka przejściowe chromosomowe).
Passanger Chromosome Proteins - w trakcie cytokinezy transportowane w rejon bruzdy podziałowej.
Aurora B - związana częściowo z chromosomami - przy cytokinezie w okolicy bruzdy.
W trkacie cytokinezy komórki dodatkowo obracają się wokół własnych osi (jak baloniki...)
Cytokineza u roślin
Kariokinezy bez cytokinez - komórki wydzielnicze, bielmo jądrowe
Cytokineza polega na wytworzeniu pomiędzy 2 sąsiednimi jądrami ściany; nic się nie wpukla.
Pasmo preprofazowe - charakterystyczne dla końcowych etapów fazy S i całej G2. Jego powstanie związane jest z aktywnością MPF. Składa się z MT i mikrofilamentów aktynowych. Wyznacza strukturę podziałów; zlokalizowane pod plazmolemmą w okolicy jądra (ścisła korelacja przestrzenna i czynnościowa). MT od powierzchni otoczki polimeryzują do pasma preprofazowego. W preprofazie pasmo zaczyna zanikać, w metafazie znika całkowicie - depolimeryzacja MT oraz degradacja mikrofilamentów aktynowych. Obszar pod plazmolemmą pozbawiony aktyny stanowi wyznakowany obszar dla fragmoplastu/przegrody pierwotnej. Fragmoplast - wrzeciono cytokinetyczne. Powstaje pod koniec anafazy między grupami siostrzanych chromosomów; budują je resztki wrzeciona kariokinetycznego.
Białka kinazynopodobne
Rodzja białka
Funkcja
Lokalizacja
BIM C (+)


(…)

… (+)
Na końcu +
Pod plazmolemmą gromadzone są pęcherzyki sekrecyjne wydzielane z Ap. Golgiego (polisacharydy i glikoproteiny). Ich sekrecja zachodzi wzdłuż MT.
Za pośrednictwem wyrostków pęcherzyki łączą się - tworzy się przegroda pierwotna, dopiero w dalszych etapach odkładana jest na niej celuloza.
W okolicach przegrody pierwotnej jest syntetyzowana kalloza (część składników z diktiosomów) - stabilizuje ścianę komórkową. W rosnącej przegrodzie pierwotnej syntaksyna (KNOLLE); białko wbudowane w błony pęcherzyków, decyduje o miejscu wbudowania. Kofeina - inhibitor cytokinezy. Nie hamuje etapu łączenia się pęcherzyków. Najprawdopodobniej działa przez zmianę koncentracji Ca2+ (bez nich nie ma cytokinezy). Likwiduje gradient poprzez otwarcie kanałów w błonach i wypływ Ca2+. Deficyt tych jonów hamuje syntezę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz