Cykl Abrahama, cykl Izaaka i Jakuba, cykl Józefa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cykl Abrahama, cykl Izaaka i Jakuba, cykl Józefa - strona 1

Fragment notatki:


CYKL ABRAHAMA
Układ wertykalny - ojciec = dzieci
Opowiadania o Abrahamie, ustawione tak, że stanowią całość. Ważny motyw to opowiadanie o Bożej obietnicy: Rdz 12, 1-3; 22, 18. Obietnice spełniają się. Tu występuje nowy typ doświadczenia religijnego, przez osobiste powołanie przez Boga. Skutki powołania
Sedno stanowi wiara. Abraham uwierzył Bogu. Wiara pojmowana jest tu jako zawierzenie i zaufanie. „Abraham uwierzył Bogu i Bóg poczytał mu to za sprawiedliwe.”
W tradycji chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej, Abraham staje się ojcem wierzących. Próby Abrahama, pokazują Bogu posłuszeństwo człowieka wobec Stworzyciela. Ad b)
CYKL IZAAKA I JAKUBA
Układ horyzontalny - brat = brat
Jakub staje się przyczyną Żydów,
Ezaw przyczyną Edomitów. W tej części widoczne są trzy dłuższe opowiadania: o Jakubie i Ezawie,
o Jakubie i Labanie,
o Świętych Miejscach.
Najważniejszym tematem opowiadań jest błogosławieństwo. Wielość miejsc świętych, ma nam pokazać, że Bóg jest wszędzie, tam gdzie są Jego czciciele. Ad c)
CYKL JÓZEFA
Różne układy:
Jakub, a synowie (wertykalny),
Dwunastu braci (horyzontalny).
Opowiadanie o Józefie, staje się głównym wątkiem tej części. Wcześniej miejscem akcji była Mezopotamia i Kanaan, a teraz głównie Egipt. Cykl o Józefie może być nazwany nowelą o wyższych celach dydaktycznych. Przesłaniem jest uzasadnienie, wskazanie na prapoczątki pobytu Izraelitów w Egipcie. Cechą opowiadania jest duży ładunek emocjonalny, o dużej ilości szczegółów. Opowiadanie wprowadza nas w księgę Wyjścia. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz