[ĆWICZENIA OPRACOWANIE NA KOŁO] Materiały teoretyczne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 112
Wyświetleń: 2338
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
[ĆWICZENIA OPRACOWANIE NA KOŁO] Materiały teoretyczne - strona 1 [ĆWICZENIA OPRACOWANIE NA KOŁO] Materiały teoretyczne - strona 2 [ĆWICZENIA OPRACOWANIE NA KOŁO] Materiały teoretyczne - strona 3

Fragment notatki:

Jednopołówkowe (półokresowe) Najprostszym prostownikiem jest pojedyncza dioda prostownicza wpięta w układ napięcia przemiennego. Pomimo prostoty takiego układu jest on bardzo rzadko stosowany z uwagi na występowanie dużego tętnienia napięcia wyjściowego. Dodatkowo, energia dostarczana przez źródło wykorzystywana jest tylko przez pół okresu - podczas drugiej połowy okresu napięcie jest po prostu blokowane i prąd w układzie nie płynie. Wprowadza to niesymetrię obciążenia układu prądu przemiennego, co jest niekorzystne dla sieci prądu przemiennego. Z powyższych powodów rozwiązanie stosowane tylko w układach niewielkiej mocy.
Rozwiązanie to jest powszechnie stosowane w zasilaczach impulsowych małych mocy.
Dwupołówkowe (całookresowe)
Czterodiodowy prostownik dwupołówkowy (mostek Graetza)
Dwudiodowy prostownik dwupołówkowy
Napięcie wyjściowe prostownika dwupołówkowego
Prostownik dwupołówkowy
Prostowniki dwupołówkowe umożliwiają wykorzystanie mocy źródła napięcia przemiennego przez cały okres. Napięcie wyjściowe takiego prostownika charakteryzuje się mniejszymi tętnieniami niż w przypadku prostowników jednopołówkowych. Jedyną wadą jest to, że układ elektryczny jest nieznacznie bardziej skomplikowany. Układ mostkowy, tzw. mostek Graetza, wykorzystuje cztery diody prostownicze, i pozwala na prostowanie napięcia z dowolnego źródła przemiennego. Istnieje również konstrukcja oparta na dwóch diodach, jednak wymaga ona specjalnego zasilania - uzwojenie wtórne transformatora musi być podzielone na dwie jednakowe części. Obecnie układy takie stosuje się niezwykle rzadko, ponieważ koszt dzielonego uzwojenia jest znacznie większy niż koszt diod użytych w układzie mostkowym.
Obecnie jednym z najczęściej stosowanych prostowników jednofazowych jest mostek Graetza. Proces prostowania napięcia przebiega w dwóch etapach. W pierwszej połówce okresu przewodzą tylko dwie diody tak jak to pokazano na rysunku obok (pozostałe dwie diody są spolaryzowane zaporowo). W drugiej połówce okresu sytuacja ulega odwróceniu - przewodzą dwie pozostałe diody . Napięcie wejściowe jest napięciem przemiennym czyli zmienia swój kierunek na dodatni i ujemny, natomiast układ mostka jest tak skonstruowany, że napięcie wyjściowe jest jednokierunkowe - płynie tylko w kierunku dodatnim (patrz również rysunek powyżej). Pomimo faktu, że napięcie wyjściowe prostownika jest jednokierukowe to jednak nie jest ono napięciem stałym i wykazuje znaczne tętnienie - dlatego też prostowniki najczęściej stosuje się z odpowiednimi filtrami dolnoprzepustowymi wygładzającymi przebieg.
Filtr pojemnościowy Filtr pojemnościowy dołącza się równolegle do odbiornika. Działanie filtru pojemnościowego polega na gromadzeniu energii w polu elektrycznym kondensatora podczas przewodzenia prostownika i stopniowym oddawaniu tej energii do odbiornika, także wtedy kiedy diody prostownika nie przewodzą.

(…)

… rezystory.
Z kolei potencjały obu wejść są jednakowe (bo U + = U − ), skąd wynika, że oba wejścia wzmacniacza operacyjnego są na potencjale masy. Dlatego napięcie na rezystorze R1 jest równe U + − uwe = − uwe, skąd . Podobnie napięcie na rezystorze R2 jest równe uwy i tutaj również prąd . Przyrównując prądy:
− R2uwe = R1uwy
Wzmocnienie napięciowe wzmacniacza odwracającego wynosi ku= -R2/R1
Rezystancja…
…. Zakładając, że napięcie wyjściowe filtru ma kształt trójkątny współczynnik tętnień kt można wyznaczyć z zależności:
Stabilizatory napięć i prądów stałych są układami elektronicznymi, których zadaniem jest utrzymywanie na zadanym poziomie stałej wartości napięcia lub prądu wyjściowego niezależnie od zmian: napięcia zasilania, parametrów odbiornika oraz temperatury. Stabilizator napięć i prądów stałych…
… , a dla R2 wzór ma postać . Po przyrównaniu otrzymujemy:
R2uwe = R1uwy − R1uwe
uwe(R1 + R2) = R1uwy
Wzmocnienie wzmacniacza nieodwracającego dane jest wzorem <-wzmocnienie
Wtórnik napięciowy
Wtórnik napięciowy jest specjalnym przypadkiem wzmacniacza nieodwracającego, w którym , co powoduje, że wzmocnienie napięciowe układu jest równe 1. Ponieważ rezystancja wejściowa wtórnika jest bardzo duża, to układy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz