Ćwiczenia - łodyga i pęd

Nasza ocena:

5
Pobrań: 679
Wyświetleń: 3507
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ćwiczenia - łodyga i pęd - strona 1 Ćwiczenia - łodyga i pęd - strona 2

Fragment notatki:

23. BUDOWA ŁODYGI ROŚLIN DWULIŚCIENNYCH DWULIŚCIENNYCH I JEDNOLIŚCIENNYCH. PĘDY NADZIEMNE I PODZIEMNE.
BUDOWA- Zewnętrzną warstwę łodygi stanowi pokryta kutykulą skórka, w której znajdują się aparaty szparkowe. Pod skórką znajduje się kora pierwotna, zawierająca chloroplasty. Wnętrze łodygi zajmuje walec osiowy z wiązkami przewodzącymi. Jego budowa jest różna dla różnych grup roślin. Przyrost wtórny łodygi następuje wskutek działania merystemów bocznych, to jest miazgi i fellogenu. Miazga wytwarza na zewnątrz łyko wtórne, a do wnętrza - drewno wtórne.
PĘDY NADZIEMNE
• PNĄCZA- mogą owijać się, przyczepiać wokół podpory. -pędy wijące np. fasola
-pędy czepne, przyczepiają się:
-korzeniami przybyszowymi np. bluszcz. Korzenie wrastają w podporę umożliwiając wspinanie
się rośliny.
-wąsami, są to przekształcone bezlistne pędy, za ich pomocą roślina przyczepia się do
podpory
-ssawkami umożliwiają wspinanie się po gładkich powierzchniach np. winobluszcz -włoskami, haczykami, kolcami, porastają całą roślinę, przyczepiają się do ubrań lub sierści zwierząt jednocześnie rozmnażając się.
• PĘDY PŁOŻĄCE- większość zakorzenia się za pomocą korzeni przybyszowych. Tworzą rozłogi, które mają wiele systemów korzeniowych, co pozwala na korzystanie z większej ilości wody i soli mineralnych. Po przerwaniu dalej mogą istnieć jako odrębny organizm. Rozmnażają się wegetatywnie.
• PĘDY ZMODYFIKOWANE-
-wąsy pędowe(czepne) są to zmodyfikowane pędy boczne -funkcja spichrzowa u kalarepy, krótkoped kapusty -pędy obronne u gruszy
-gromadzenie wody i funkcja asymilacyjna u opuncji wiotkość pędu roślin wodnych.
PĘDY PODZIEMNE- są sposobem przystosowania rośliny do życia w niekorzystnych warunkach. Zawsze są to pędy zmodyfikowane. Nie wytwarzają kwiatu ani liści. Ich rola to organy spichrzowe. Od korzeni odróżnia je podział na węzły i międzywęźla, oraz występowanie blizn po liściach i pędach nadziemnych.
• KŁĄCZA- zgrubiałe pędy podziemne, są organem spichrzowym i przetrwalnikowym. Służy do rozmnażania wegetatywnego. Wzrost kłącza na długość odbywa się przez rozwój szczytowego pączka. Kłącze może być, podobnie jak łodyga pojedyncze, lub rozgałęzione.
ROZŁOGI PODZIEMNE- mają dłuższe międzywęźla niż kłącza. Roślina mateczna produkuje kilka rozłogów, rozłogów, których znajdują się materiały zapasowe.
• BULWY PĘDOWE- pędy podziemne nie mają korzeni przybyszowych, rozwijają się w podziemnych rozłogach, np. ziemniak. Gromadzą skorobie. Rozmnażają się wegetatywnie przez klony np. topinambur.
• CEBULE- silnie skrócony pęd podziemny, w liściach gromadzi się materiał zapasowy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz