Wprowadzenie do ćwiczenia o liściach

Nasza ocena:

3
Pobrań: 532
Wyświetleń: 1491
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wprowadzenie do ćwiczenia o liściach - strona 1 Wprowadzenie do ćwiczenia o liściach - strona 2 Wprowadzenie do ćwiczenia o liściach - strona 3

Fragment notatki:

Wprowadzenie:
Poprawne ustalenie rodziny, rodzaju czy też gatunku rośliny opiera się głównie na morfologii porównawczej. Warto, więc zaznajomić się z podstawowymi pojęciami z dziedziny morfologii roślin.
Organologia roślin - nauka zajmująca się zewnętrzną i wewnętrzną budową ciała roślin. Bada również rozwój, przemiany i znaczenie tych narządów.
Kormus - ciało z wykształconymi tkankami, organami i wiązkami przewodzącymi, podzielone na pęd i korzeń. Rośliny o takiej budowie nazywamy kormofitami, roślinami telomowymi.
Korzeń - bezlistny organ, który utrzymuje roślinę w podłożu (funkcja mechaniczna) oraz chłonie z gleby wodę i rozpuszczone w niej substancję (funkcja fizjologiczna).
Łodyga - nadziemne przedłużenie korzenia. Podtrzymuje ona liście, owoce oraz kwiaty (funkcja mechaniczna) oraz przewodzi wodę i zawarte w niej substancję z korzenia do innych organów, oraz produkty asymilacji z liści do innych tkanek (funkcja fizjologiczna).
Zależnie od rodzaju łodyg rozróżniamy rośliny zielne oraz rośliny drzewiaste. U roślin zielnych łodyga jest soczysta. W ciągu jednego roku wzrasta i obumiera. Ulistniona łodyga to pęd. Łodyga pusta w środku z wypełnionymi węzłami (kolankami) bywa określana, jako źdźbło. W obrębie roślin zielnych możemy wyróżnić rośliny jednoletnie, dwuletnie oraz rośliny wieloletnie (byliny).
Rośliny drzewiaste mają łodygi zdrewniałe. Wyróżniamy wśród nich krzewy (łodyga całkowicie zdrewniała), krzewinki (łodyga zdrewniała tylko w dolnej części) oraz drzewa (ciało zbudowane z pnia i korony).
Podstawowe modyfikacje pędu i jego części:
 Rozłogi - są to odgałęzienia dolnego pędu, rosnące poziomo, przy powierzchni, służą do rozmnażania wegetatywnego np. Truskawka Fragaria vesca.
 Pędy pnące - pędy długie i wiotkie, wymagające podpór, posiadają wąsy czepne np. Winorośl właściwa Vitis vinifera.
 Pędy skleromorf iczne - występują u roślin siedlisk suchych. Liście małe, zredukowana plaszka liściowa, dobrze rozwinięta sklerenchyma np. Żarnowiec miotlasty Sarothamnus scoparius.
 Gałęziaki - przekształcone łodygi bocznych odgałęzień pędu, wyglądające jak liście np.
Myszopłoch Ruscus aculeatus.
 Wąsy (pochodzenie pędowe) - wąskie, nitkowate. Owijają się wokół podpory np. Winorośl właściwa Vitis vinifera.
 Ciernie (pochodzenie pędowe) - zaostrzone, sztywne z silnie rozwiniętą tkanką mechaniczną np.
Śliwa tarnina Prunus spinosa.


(…)

… dichotomiczna (e);
 Siatkowata (b);
 Równoległa (c).
Kwiat - jest to skrócony pęd, służący do rozmnażania płciowego, posiada ograniczony wzrost.
Elementy kwiatu u okrytozalążkowych.
 Pręcikowie (A);
 Słupkowie (G);
 Okwiat
Kielich Calyx (K) Korona Corolla (C)
 Dno kwiatowe;
 Szypułka;
Przy oznaczaniu roślin kluczowym elementem rośliny będzie dla nas kwiat (jego kształt, barwa, liczba pręcików, położenie…
miękisz spichrzowy np. Kokoryczka
Polygonatum multiflorum.
 Bulwy pędowe - silnie skrócone i zgrubiałe, silnie rozwinięty miękisz spichrzowy np. Ziemniak
Solanum tuberosum.
 Cebule - skrócone pędy, najczęściej podziemne, złożone z piętki i liści. Posiadają silnie rozwinięty miękisz spichrzowy.
Liść - boczny organ łodygi, posiada ograniczony wzrost. Podstawowe jego funkcje to: fotosynteza,
transpiracja i wymiana gazowa. Liście wyrastają w węzłach i są odpowiednio umieszczone na łodydze:
 Skrętoległe (a) - z jednego węzła na łodydze wyrasta tylko jeden liść. Wyróżniamy tu filotaksje naprzemianległe, dwukrotne, trójkrotne.
 Nakrzyżległe (b)
 Naprzeciwległe (c)
 Okółkowe (d) - z jednego węzła na łodydze wyrasta więcej niż jeden liść. Wyróżniamy okółki dwulistne, okółki trójlistne oraz okółki wielolistne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz