Ćwiczenia - efekt cieplarniany i ozonosfera.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1064
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ćwiczenia - efekt cieplarniany i ozonosfera. - strona 1 Ćwiczenia - efekt cieplarniany i ozonosfera. - strona 2

Fragment notatki:

Efekt cieplarniany:
Efekt cieplarniany- warunek konieczny istnienia życia na ziemi, zachodzi gdy promieniowanie podczerwone (ciepło) jest zatrzymywane w atmosferze. Hasło efekt cieplarniany jest źródłem utrzymania pewnego gatunku ludzi bezmózgich, walczących o ograniczenie emisji dwutlenku węgla z chłodni kominowych.
Ziemię można traktować jako układ zamknięty, który wymienia z otoczeniem energię przez promieniowanie, przewodzenie i konwekcję. Człowiek zmienił skład chemiczny atmosfery ziemskiej w ciągu 200lat o 32% CO2, 135%CH4, 1,5% N2O co spowodowało wzrost średniej temperatury ziemi. Szacunkowo do 2100 temperatura na biegunie północnym ma wzrosnąć o 8*C. Istnieje kilka modeli opisujących dalsze zamiany temperatury na ziemi, od spadku po wykładniczy wzrost. W rzeczywistości temperatura prawie wcale nie spadnie w 1000lat po ograniczeniu naszych emisji do zera.
Gazy cieplarniane to: para wodna, CO2, metan, N20 i freon 11, freon 12. Gazy te działają jak koc, odbijając ciepło we wszystkich kierunkach, w tym do ziemi co powoduje nagrzewanie się jej powierzchni, dlatego przy ziemi jest najcieplej. Jest to tzw. efekt szklarniowy. Warto dodać, że kula ziemska jest akumulatorem ciepła i szybkość oddawania ciepła jest o wiele niższa niż zawarte w ziemi ciepło.
Zakłócenia pionowej wymiany wód oceanu światowego:
Topniejące lodowce zmniejszają zasolenie oceanów, co prowadzi do tego, że mniej słona woda nie opada na dno i zanika cyrkulacja. Z oceanu słodka woda odparowuje i wraca nad Europę zapewniając tam klimat umiarkowany. W efekcie zahamowania cyrkulacji przez topniejące lodowce, ciepły prąd morski może zaniknąć. Co spowoduje spadek temperatury w regionach ogrzewanych przez ciepłe prądy, np. po zaniknięciu prądu Golfsztrom w Europie spadnie temperatura.
Ozonosfera:
W atmosferze wyróżniamy 5 warstw o nieostro zaznaczonych granicach: troposfera 10-16km, przestrzeń, w której poruszają się samoloty, chmury itd. Stratosfera, temp -2*C, mezosfera, gdzie temperatura spada do -70 - (-90) stopni, bardzo rozrzedzone powietrze. Termosfera, temperatura wzrasta do 2000K, składnik to tlen atomowy, sięga 600km. Ostatnia to egzosfera, płynnie przechodzi w przestrzeń kosmiczną.


(…)

… jego stężenie, a najmniejsze jest na równiku.
W latach 1980-2000 widać trend spadkowy ozonu nad Antarktydą. Są trzy hipotezy: pierwsza
mówi, że zmniejszanie się warstwy ozonowej jest zjawiskiem sezonowym, występującym w październiku. Druga hipoteza mówi, że warstwa ozonowa zmienia się wraz z aktywnością słońca.
Trzecia hipoteza jest związana z freonami czyli z chloro-fluoro-węglowodorami. Są to nie palne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz