To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Jakie wymagania powinien spełniać controller i jaka powinna być jego pozycja w strukturze organizacyjnej? Sukces controller jest uzależniony od jego osobistych uzdolnień i cech.
Cechy: nieposzlakowana opinia łatwość w nawiązywaniu kontaktów
umiejętność przekonywania
umiejętność wyczuwania sytuacji
kwalifikacje sprzedawcy
umiejętność kierowania współpracownikami
wiadomości z zakresu koncepcji instrumentów i technik ekonomiki przedsiębiorstwa.
Controller musi ogólnie posiadać osobowość i wykształcenie, które pozwoli mu sprostać zawodowym wymaganiom, powinien umieć jasno rozpoznawać i starannie analizować zależności ekonomiczne, identyfikować problemy we współpracy z dyrekcją oraz kadrą kierowniczą przedsiębiorstwa.
Ustawienie controllera Controller powinien znajdować się w takim miejscu hierarchii organizacyjnej, aby mógł spełniać swoje zadania najskuteczniej. Zasadniczo powinien zajmować wysoką pozycję w przedsiębiorstwie. W większych przedsiębiorstwach controllerem jest jeden z członków zarządu.
Możemy ogólnie mówić o dwóch sposobach ustawienia controllera:
na pozycji sztabowej
na pozycji liniowej
W pierwszym przypadku controller powinien być umieszczony na możliwie wysokim szczeblu hierarchii, ponieważ pozycja sztabowa podlega jedynie kierownictwu przedsiębiorstwa. Cechą pozycji sztabowej jest sprawowanie funkcji doradczych i przygotowujących do podjęcia decyzji, ale bez kompetencji do wydawania tych decyzji bądź zarządzeń.
Druga pozycja - liniowa Na przykładzie wielu przedsiębiorstw okazało się, że prowadzenie controllingu zakładającego stworzenie systemów planowania koordynacyjnego i kontroli jest bardzo efektywne, gdy controller zajmuje pozycję liniową a tym samym posiada kompetencje (prawa) wydawania poleceń. Controller w tym przypadku działa na tym samym szczeblu, co kierownicy działów
marketingowego
zbytu produkcji.
W małych przedsiębiorstwach stanowisko controllera może pełnić kierownik finansów i rachunkowości.
Poza tymi dwoma pozycjami możemy jeszcze wyróżnić controllera z zewnątrz. Wiele małych i średnich przedsiębiorstw nie ma odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, którzy mogliby się zająć controllingiem. Można wtedy zatrudnić specjalistę spoza przedsiębiorstwa na stanowisku doradcy, który wprowadzi i rozwinie controlling.
Controller z zewnątrz szkoli dyrekcję przedsiębiorstwa i pracowników podczas wstępnej fazy swojej pracy aż do momentu, gdy sami będą w stanie przejąć zadania controllera.
1
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)