cnoty moralne- wykład 3

Nasza ocena:

5
Pobrań: 322
Wyświetleń: 2702
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:


WYKŁAD 3 25.10.2010r. Powody zajmowania się etyką biznesu: etyka jest rodzajem wiedzy o moralności
etyka nie zwalnia z odpowiedzialności moralnej
wszyscy ludzie są podmiotami moralnymi  stanowią sami wartość (np. dostawcy)
etyka biznesu pozwala określić obowiązki dla swoich interesariuszy
- przyzwoity człowiek ponosi odpowiedzialność za swoje zachowanie; płyną z tego korzyści (moralność się opłaca)
- ludzie chcą podkreślić to co robią  chcą zdobyć prestiż jak np. lekarz, prawnik
odmienność od gamy innych przedmiotów, odmienność od aspektów rzeczywistości (etyka - dobro i zło) KONKURENCJA RYNKOWA - O CNOTACH MORALNYCHY Typologia przedsiębiorców „ Uczciwi dokradający” - łamią normy bardzo rzadko, tłumaczą to tym, że gdyby przestrzegali wszystkich przepisów to by musieli zamknąć firmę; czują dyskomfort z tego powodu, lęk Pragmatycy - biznesmeni, którzy łamią prawo w sposób jawny, nie przeżywają dyskomfortu; uważają, że dochód należy tylko do nich, grają z fiskusem; uważają, że wszystko jest na sprzedaż, liczy się tylko pieniądz Profesjonalnie wykształceni - działalność zgodnie z zasadą skuteczności jest czymś oczywistym, uczciwość się nie liczy, jest poza kategorią ich postępowania Brak profesjonalnego wykształcenia - uczciwość i rzetelność kupiecka to narzędzia instrumentalne; uczciwość jest uzależniona od tego czy się będzie opłacało; uczciwość to towar, którym można handlować
Cnota (vistus) - dyspozycja, skłonność charakteru która umożliwia stałe, sprawne i do pewnego stopnia przyjemne spełnianie czynów moralnie dobrych (skłonność do czynienia dobra)
Czym jest cnota? intelektualizm etyczny Sokratesa - cnota jest dobrem bezwzględnym, o które trzeba zabiegać. Sokrates zwrócił uwagę na człowieka. Cnoty są związane ze sprawnością ciała. Sokrates odniósł cnoty do moralności (cnoty są zaletami charakteru zawsze i wszędzie  cnota jako dobro bezwzględne). Sokrates próbował dociekać prawdy, czym jest sama sprawiedliwość, męstwo, pobożność. Aby posiąść cnotę trzeba wiedzieć co to jest cnota. Sokrates utożsamiał cnotę z wiedzą na temat cnoty. Dostatecznym warunkiem życia jest wiedza.
Konsekwencje: - to co jest dobre dla kogoś jest dobre dla wszystkich
- złe działanie jest rezultatem niewiedzy lub wiedzy pozornej człowieka
- postępowanie niezgodne z założeniem cnoty nie może być wybrane dobrowolnie bo człowiek pragnie dobra


(…)

… profesjonalnego wykształcenia - uczciwość i rzetelność kupiecka to narzędzia instrumentalne; uczciwość jest uzależniona od tego czy się będzie opłacało; uczciwość to towar, którym można handlować
Cnota (vistus) - dyspozycja, skłonność charakteru która umożliwia stałe, sprawne i do pewnego stopnia przyjemne spełnianie czynów moralnie dobrych (skłonność do czynienia dobra)
Czym jest cnota?
intelektualizm etyczny…
…, można ją rozwijać i nauczać innych (każdy człowiek nosi w sobie odpowiedź na pytanie czym jest cnota)
doktryna złotego środka Arystotelesa - Arystoteles dostrzegał słabość intelektualizmu etycznego głoszonego przez Sokratesa. Nie chodzi o to czym jest cnota, ale chodzi o to jak cnota powstaje (jak stać się dobrym człowiekiem). Arystoteles uważał, że wszystko co robimy jest środkiem do jakiegoś celu.
schemat środek…
… umiaru. Przyjemności towarzyszą czynom człowieka.
etyka cnót Alasdair Maclntyre'a - dobra wewnętrzne względem praktyki a zewnętrzne (np. cukierki dla chłopca, który gra w szachy). Różnice: dobra zewnętrzne można osiągnąć w różny sposób. Cnota jest nabytą ludzką cechą, której przestrzeganie i posiadanie umożliwia osiągnięcie dóbr wewnętrznych. Ich brak uniemożliwia nam to, np. sprawiedliwość, męstwo…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz