Ciśnienie i temperatura. Funkcje stanu. Zerowa zasada termodynamiki - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 847
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ciśnienie i temperatura. Funkcje stanu. Zerowa zasada termodynamiki - omówienie  - strona 1 Ciśnienie i temperatura. Funkcje stanu. Zerowa zasada termodynamiki - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Ciśnienie i temperatura. Funkcje stanu. Zerowa zasada termodynamiki.
Ciśnienie jest parametrem stanu układu termodynamicznego. W przypadku gazów jest ono proporcjonalne do średniej energii kinetycznej cząsteczek i do stężenia cząsteczek. Wartość ciśnienia określa się wielkością nacisku siły F, wywieranej przez płyn (ciecz lub gaz) na powierzchnię S
-oprócz jednostek układu SJ spotykane są następujące jednostki cisnienia: AT, atm, bar, mmHg, Tr, atn, ata itd.
Temperatura - jest parametrem stanu określającym zdolność do przekazywania ciepła, określa stan cieplny czynnika termodynamicznego i jest miarą średniej energii kinetycznej ruchu postępowego cząsteczek (z wyjątkiem przypadku zera bezwzględnego OK.), w układzie SJ temperaturę mierzy się od zera bezwzględnego.
T = t + 273,15 [k]
Temperatura wyrażona w kelwinach jest nazywana temperaturą bezwzględną
Urządzenia cieplne:
wymienniki ciepła, sprężarki, silniki cieplne, chłodziarki i pompy ciepła. Ze względu na zadanie jakie spełniają można podzielić je na następujące grupy:
-Urządzenia w których zachodzą zmiany energii wskutek przekazania ciepła z jednego ośrodka do drugiego - są to wymienniki ciepła, których zadaniem jest ogrzewanie lub ochłodzenie jakiegoś medium.
-Urządzenia w których zachodzą przemiany mające na celu zwiększenie energii wewnętrznej i energii czynnika lub ciśnienia kosztem dostarczonej do układu pracy. Są to cieplne maszyny robocze, do których należą różnego rodzaju sprężarki, w których zamierzony skutek uzyskuję się dzięki realizacji określonej przemiany.
-Urządzenia, w których przetwarza się energię chemiczną paliwa na energię mechaniczną lub elektryczną przez realizację obiegów termodynamicznych - są to wszystkiego rodzaju silniki cieplne. Szczególnym rodzajem silnika cieplnego jest siłownia parowa i siłownia pracująca w układzie skojarzonym. Do tej grupy należą też silniki wewnętrznego spalania - silniki spalinowe. Do grupy silników należą też turbiny gazowe, silniki odrzutowe itp.
Urządzenia, których zadaniem jest przenoszenie energii z układu o temperaturze wyższej kosztem doprowadzonej do układu pracy. Do tej grupy należą:
-Urządzenia chłodnicze, których celem jest utrzymanie temperatury jakiegoś układu poniżej temperatury otoczenia
-Pompy ciepła, których celem jest pobieranie ciepła z otoczenia i wykorzystanie go do ogrzewania. We wszystkich procesach energetycznych i odbywających się w urządzeniach cieplnych mamy do czynienia ze zjawiskiem przekazywania ciepła.
Chłodziarka to urządzenie (maszyna robocza), którego zadaniem jest obniżenie temperatury środowiska chłodzonego, kosztem doprowadzonej energii. W chłodziarkach absorpcyjnych energia dostarczana jest w postaci ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz