Ciała w Bagnie. Pochówski w Lindow Moss 1983 - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ciała w Bagnie. Pochówski w Lindow Moss 1983 - omówienie - strona 1 Ciała w Bagnie. Pochówski w Lindow Moss 1983 - omówienie - strona 2 Ciała w Bagnie. Pochówski w Lindow Moss 1983 - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Ciała w Bagnie. Pochówki w Lindow Moss, 1983
13 maja 1983 r. wezwano policję na prywatne torfowisko w Lindow Moss niedaleko Wilmslow w Cheshire, na północnym zachodzie Anglii. Podczas porannych prac maszyna tnąca torf wykopała coś nieoczekiwanego, co na pierwszy rzut oka przypominało starą piłkę. Po bliższych oględzinach okazało się , że była to głowa ludzka. Kierownik robót wietrzył jakąś kryminalną sprawę - na głowie wciąż były włosy, część skóry, a nawet oko, więc nie mogła leżeć w torfie zbyt długo - policja zgodziła się z nimi.
Znalezisko nie zaskoczyło policjantów. Spodziewali się go prędzej czy później. Wstępne badania śledczych potwierdziły ich podejrzenia. Głowa należała do kobiety w wieku między 30 a 50 lat, która została pogrzebana w torfie nie mniej niż 5, lecz nie więcej niż 50 lat wcześniej. Pozostało jedynie skonfrontowanie mordercy z dowodami. Policja od dawna podejrzewała, że pewien człowiek z okolicy, Peter Reyn - Bardt, zamordował swoja żonę kilka lat wcześniej. Małżeństwo tej pary było krótkie i burzliwe, właściwie skończyło się, zanim się jeszcze zaczęło. Reyn - Bardt, jak mówiono później, poślubił Malikę, aby zyskać szacunek w pracy, ponieważ bał się że wyjdzie na jaw jego homoseksualizm. Kłócili się od samego początku i w końcu w 1959 r. rozstali się, lecz Malika zniknęła w czerwcu 1961 r. Ostatnio widziano ją w domu, w którym mieszkał Reyn - Bardt, skąd rozciągał się widok na Lindow Moss. Nigdy jednak nie przyznał się, że się z nią.
Teraz wyglądało jednak na to, że sprawa się wyjaśni. Oto pojawiły się niedawno pochowane szczątki kobiety we właściwym wieku i okolicy. Gdy odciętą głowę wysłano do archeologicznego laboratorium badawczego uniwersytetu oksfordzkiego, aby uzyskać ostateczne potwierdzenie wieku ofiary, policja poszła porozmawiać z Reynem - Bardtem.
Niespodziewane wyznanie
Jeśli policjanci spodziewali się długiej walki, zanim uda im się wydobyć informacje od zazwyczaj nierozmownego Reyna - Bardta, czekała ich niespodzianka. Kiedy przedstawili dowody, spokojnie potwierdził, że szczątki należały do jego żony, którą zamordował.
Twierdził, że już po rozstaniu Malika odwiedziła go i zagroziła, że wyjawi jego homoseksualizm, jeśli jej nie zapłaci. W napadzie wściekłości udusił ją, poćwiartował ciało i zakopał niedaleko domu na bagnach Lindow Moss. Na podstawie tego zeznania miał rozpocząć się proces w Sądzie Koronnym w Chester, lecz tuż przedtem nadeszła wiadomość z Oksfordu. Datowanie radiowęglowe wykazało, że głowa nie leżała w torfie 21 lat, ale 1800 lat i nie były to szczątki Maliki, lecz niezidentyfikowanej mieszkanki Brytanii z czasów rzymskich.
Dla Reyna - Bardta nie miało to znaczenia, bo angielskie prawo nie wymaga znalezienia ciała w sprawie o morderstwo, zatem jego zeznanie było wiążące. Mężczyznę skazano.


(…)

… sobie pytanie co ci ludzie robili na torfowisku.
W 1984 r. wykonano sekcję zwłok drugiego ciała, które, jak się okazało, należało do 20 - letniego mężczyzny. Spotkała go brutalna śmierć. Miał czaszkę pękniętą w dwóch miejscach, przebito mu gardło, przecinając żyłę szyjną i duszono rzemieniem, łamiąc kark. Konserwujące właściwości torfu
Zazwyczaj szczątki ludzkie z przeszłości składają się z kości i prochów. Miękkie tkanki, zakopane w ziemi, szybko ulegają rozkładowi dzięki insektom i bakteriom, lecz w torfie warunki są inne. Mokry torf działa konserwująco, ponieważ kwas humusowy przesącza się do wody, skutecznie konserwując wszystko, co się w niej znajdzie. To agresywne kwaśnie środowisko zawiera niewiele tlenu, więc nie dopuszcza do rozwoju bakterii tlenowych, zwykle rozkładających materię organiczną…
… odkrycie najrzadszego ze skarbów. Znalezienie ludzkich szczątków z epoki żelaza jest prawie niemożliwe. Niezależnie od rytuału pochówków, ci ludzie zwykle nie grzebali ani nie kremowali zmarłych w sposób, który możemy zauważyć w badaniach archeologicznych. Człowiek z Lindow to jedyny prehistoryczny Bryt, któremu wciąż możemy spojrzeć w oczy. A są to niebiesko -szare oczy. Miał on około 1, 67 m. dbał…
… byli skłonni spełnić to żądanie. Bagienne mumie
Znalezione w Lindow szczątki mężczyzny i kobiety to nie jedyne mumie bagienne odkryte w Europie. łącznie znaleziono szczątki ponad 1000 ludzi w różnych miejscach, gdzie torfowiska zapewniły warunki chemiczne niezbędne do zakonserwowania miękkich tkanek.
Większość szczątków pochodziła z epoki żelaza, ze stuleci tuż przed podbojem części Europy przez Rzymian…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz