Choroby wątroby

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1820
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Choroby wątroby - strona 1  Choroby wątroby - strona 2  Choroby wątroby - strona 3

Fragment notatki:

Choroby wątroby U bydła wątroba jest dostępna do badanie fizykalnego po stronie prawej w 10-11 przestrzeni międzyżebrowej (omacywanie i opukiwanie). U koni brak dostępności w warunkach fizjologicznych.
Zazwyczaj u zwierząt gospodarskich występują wtórne choroby tego narządu
Objaw główny chorób wątroby - Żółtaczka \ Icterus \ hemolityczna (przedwątrobowa) - związana jest z nadmiernym rozpadem krwinek czerwonych. miąższowa (wątrobopochodna )- powstaje przy działaniu na komórki wątrobowe toksyn, czynników infekcyjnych lub jako wynik zatkania lub uciśnięcia przewodów żółciowych cholestatyczna (pozawątrobowa) - jako wynik zatkania lub uciśnięcia przewodów żółciowych żółtaczkę oceniamy na błonach śluzowych i na skórze w okolicy wymienia. Barwniki żółciowe występują we krwi w dwu postaciach: bilirubina pośrednia (wolna) i bilirubina bezpośrednia (związana), która składa się z pigmentu I i II. Całość stanowi bilirubinę całkowitą. UWAGA! Takie poziomy bilirubiny powodują, że u konia objawy żółtaczki występują stosunkowo szybko (np.: żółtaczka głodowa), natomiast u bydła pojawienie się żółtaczki jest zawsze objawem znacznego uszkodzenia wątroby (należy prowadzić dokładny monitoring poziomu bilirubiny we krwi). Inne objawy towarzyszące schorzeniom wątroby: -zaburzenia żołądkowo - jelitowe (biegunki na przemian z zaparciami), -niestrawność, -wzrost parametrów ogólnych, -śpiączka wątrobowa (comahepatica), gdy ustaną funkcje wątroby (hepatargia), -zespól wątrobowo-mózgowy (syndromahepatocerebrale) - objawy podobne do zapalenia mózgu: szał na przemian z apatią (wynik wpływu amoniaku, mocznika, metioniny na centralny układ nerwowy),
-zaburzenia krzepnięcia krwi Metody rozpoznawania chorób wątroby: Wywiad Badanie kliniczne
Badanie laboratoryjne
Biopsja wątroby i badanie bioptatu (zawartość trójglicerydów, lipidów, makro- i mikroelementów)
Badanie parazytologiczne kału (motylica wątrobowa)
Badanie USG i RTG Badania fizykalne wątroby: a) oglądanie: okolica prawego dołu głodowego (brak zmian za wyjątkiem marskości przerostowej / cirrhosishepatishypertrophica/ w przebiegu której dochodzi do powiększenie powłok brzusznych), b)omacywanie: rozpoczynamy je od 8-9 pmż. idąc z przodu do tyłu, w pierwszej lini opukowej, a następnie z góry na dół w kolejnych przestrzeniach między- żebrowych, oceniając objawy bolesności lub podwyższenie ciepłoty c) opukiwanie: w pierwszej linii opukowej płuc, najpierw od przodu ku tyłowi, a następnie w miejscu przejścia wypuku jawnego płuc (w okolicy 10-11 pmż.) w pole stłumienia wątrobowego dodatkowo z góry na dół w poszczególnych pmż.

(…)


-u bydła występuje najczęściej tłuszczowe zwyrodnienie wątroby (hepatosteatosis) - rozsiana, przewlekła choroba wątroby (jest to nadmierne odkładanie się tłuszczu w hepatocytach, stwierdzana gdy przynajmniej 5% komórek uległo stłuszczeniu). Przyczyną są zaburzenia gospodarki węglowodanowo-tłuszczowej. -mogą być spowodowane zatruciem preparatami fosforanowymi, arsenowymi, ołowiem, nadmiarem pasz białkowych…
…. drożdże piwne)
-środki glukoplastyczne (propionian sodu, glikol propylenowy, gliceryna)
-Zn, metionina, witamina C, E, Se
leczenie choroby podstawowej
wspomaganie w tworzeniu glukozy(glukoneogeneza):
propionian sodowy, glikol propylenowy, glicerol, glikokortykoidy, neopropiowet, propiosan.
usuwanie tłuszczu z komórek wątroby (substancje o działaniu lipotropowym):
metionina: iv, chlorekcholiny: per os…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz