Choroby układu sercowo-naczyniowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Choroby układu sercowo-naczyniowego - strona 1 Choroby układu sercowo-naczyniowego - strona 2 Choroby układu sercowo-naczyniowego - strona 3

Fragment notatki:

CHOROBY UKŁADU SERCOWO-NACZYNIOWEGO
Choroby serca i naczyń charakteryzują się dzisiaj największą śmiertelnością. Wraz z postępem w medycynie wzrosła liczba kobiet z ch. serca w czasie ciąży.
W ciąży układ sercowo-naczyniowy przygotowuje się do większych wymagań jakie stawia ciąża, powiązanych ze zmianami hormonalnymi. Już 3-miesięczna ciąża powoduje 30% wzrost czynności ukł. sercowo-naczyniowego (dotyczy to wzrostu pojemności minutowej serca, a nie częstości skurczowej serca). W stanach zapalnych następuje upośledzenie procesów hemodynamicznych, głownie upośledzenie wyrzutu serca.
W 2. i 3. trymestrze objętość serca wzrasta przeciętnie z 670 ml do 750 ml. Wygląd serca w obrazie RTG zależy od:
wypchnięcia serca do góry przez przeponę i zrotowania do przodu
ucisku na prawą komorę i niewielkie przygięcie dużych pni naczyń
w ostatnich tygodniach ciąży poprawiają się parametry hemodynamiczne, ze względu na obniżenie przepony w EKG - odchylenie o 15 stopni osi elektrycznej serca w lewo (nie jest to elementem wskazującym na istnienie procesu chorobowego)
szmer skurczowy (fizjologia w ciąży)
W okresie ciąży objętość minutowa serca wzrasta nawet o 50%, zależy to od wzrostu objętości wyrzutowej, a nie od wzrostu częstości rytmu serca. Następuje wzrost objętości krwi krążącej o ok. 40%. Największy przyrost objętości pełnej krwi następuje w okresie 28-34 tyg. Po 28 tyg. ciąży należy u kobiety ciężarnej osłuchać obowiązkowo serce w trakcie rutynowego badania lekarskiego. Dynamika krążenie u kobiet w ciąży jest jednak gorsza w porównaniu z kobietami nie będącymi w ciąży. Dodatkowo częstym elementem pogarszającym samopoczucie kobiety w ciąży jest przekrwienie oskrzeli, spowodowane zastojem w płucach (skurcz oskrzeli) powodujące uczucie duszności. Szczególnie niekorzystne warunki hemodynamiczne występują w II okresie porodu (wzrasta ciśnienie w pęcherzykach i naczyniach włosowatych na skutek parcia przez ciężarną), grozi to wystąpieniem obrzęku płuc.
Po urodzeniu płodu - kontrola kardiologiczna. W wadach serca u płodu istnieją często zakrzepy przyścienne.
Rozpoznanie ch. ukł. sercowo-naczyniowego w ciąży (2% kobiet w ciąży):
90% - wady nabyte, dotyczące najczęściej zastawek oraz zwężenie ujść żylnych i tętniczych (głównie lewego ujścia żylnego)
5% - wady wrodzone
5% - choroby mięśnia sercowego
U ciężarnych można błędnie rozpoznać szmer skurczowy, obrzęki, duszność, które nie są powiązane z wadami sercowo-naczyniowymi.
Odchylenie w badaniu podmiotowym i przedmiotowym:
zaburzenia rytmu serca


(…)

… i siłami natury nie stanowi zagrożenia, jeśli nie ma przeciwwskazań
VI - dokładna obserwacja 3 okresu porodu
VII - ograniczenie krwawienia
VIII - oksytocyna nie jest szkodliwa po porodzie
IX - furosemid (50 mg i.v. po porodzie i pozycja siedząca)
X - niektóre ośrodki stosują antybiotyki i leki przeciwzakrzepowe
Obrzęk płuc - leczenie:
pozycja siedząca
dehydroperidol
tlenoterapia
aminofilina
furosemid (50…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz