Choroby tropikalne - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1309
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Choroby tropikalne - wykład - strona 1 Choroby tropikalne - wykład - strona 2 Choroby tropikalne - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Choroby tropikalne
Wirusowe choroby tropikalne obejmują zakażenia typowe jedynie dla stref tropikalnych i subtropikalnych. W mniejszym nasileniu możne je spotkać również w strefie klimatu umiarkowanego. W obu przypadkach aby choroba zaistniała konieczne jest zakażenie o specyficznych warunkach epidemiologiczno - ekologicznych oraz droga przenoszenia zakażenia. Najczęściej odbywa się to przy pomocy różnych gatunków stawonogów, również częste jest przenoszenie zakażenia na drodze kropelkowej lub bezpośredniego kontaktu z materiałem zakaźnym. WIRUSOWE GORĄCZKI KRWOTOCZNE Jest to grupa schorzeń rozpowszechnionych w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Gorączki krwotoczne o budowie wirusowej obejmują zespół 13 chorób, wywoływanych przez wirusy o podobnej budowie, zawierające kwas rybonukleinowy. Objawem łączącym je jest skaza krwotoczna. Wirusowe gorączki krwotoczne są chorobami odzwierzęcymi, których miejsce zakażenia znajduje się w środowisku naturalnym zwierząt dziko żyjących, a szczególnie gryzoni i małp. Na człowieka przenoszone są drogą kontaktu bezpośredniego lub przez komary i kleszcze. W przebiegu zakażeń wirusami gorączek krwotocznych, za wyjątkiem gorączek afrykańskich: Lassa, Marburg i Ebola - chory człowiek nie zakaża swego otoczenia. Klasyfikacja wirusowych gorączek krwotocznych:
Żółta gorączka (Ameryka Płd., Afryka) Gorączka krwotoczna Denga (tropik i subtropik) Choroba Lasu Kyasanur (Indie) Omska gorączka krwotoczna (Syberia) Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna (Afryka, kraje Środkowego Wschodu, Europa Wsch.) Gorączka doliny Riftu (Afryka) Gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym, nefropatia epidemiczna, hantawirusowy zespół płucny (Azja, Europa Wsch., zagrożenie ogólnoświatowe) Gorączka Lassa (Afryka Zach.) Argentyńska gorączka krwotoczna (Ameryka Płd.) Boliwijska gorączka krwotoczna (Ameryka Płd.) Wenezuelska gorączka krwotoczna (Ameryka Płd.) Brazylijska gorączka krwotoczna (Ameryka Płd.) Choroba Marburg (Afryka) Gorączka Ebola (Afryka, Azja) Gorączka Ebola Jest to tropikalna wirusowa gorączka krwotoczna, której czynnikiem jest wirus Ebola, zidentyfikowany w 1976 r. w okresie epidemii w Sudanie i Zairze w dorzeczu rzeki Ebola, od której wirus wziął swoją nazwę. Wszystkie dotychczasowe epidemie dotknięte były bardzo wysoką śmiertelnością (powyżej 70%), a duży ich odsetek dotyczył personelu medycznego.
Przyczyny zakażenia nie są dokładnie poznane. Są to prawdopodobnie gryzonie i niektóre gatunki małp, a ze względu na charakterystyczną budowę wirusa, zbliżoną do wirusów roślinnych, część badaczy uważa za możliwy udział roślin. W związku z faktem wykrycia wirusa w płynach ustrojowych, wydalinach i wydzielinach chorych uważa się, że zakażenie szerzy się przez kontakt bezpośredni, gdzie najbardziej niebezpieczny jest kontakt z krwią i płynami ustrojowymi, bezpośredni kontakt z chorym lub przenoszenie zakażenia drogą kropelkową.

(…)

… na zwalczaniu objawów krwotocznych i gorączki. Bardzo intensywne postępowanie wdraża się w razie wstrząsu. INNE RODZAJE CHORÓB TROPIKALNYCH W większości krajów tropikalnych panuje również wiele innych chorób wirusowych. Najbardziej znane to: malaria (zimnica), ameboza (czerwonka), dur brzuszny, błonnica, histoplazmoza, cholera, żółta febra, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz B. Inne rzadziej…
… urodzeniowej noworodka. Niektóre osoby mają wrodzoną odporność na malarię. Dotyczy to ludzi z genetycznymi wadami krwinek czerwonych. Dur brzuszny Ostra choroba zakaźna przenoszona przez wydzieliny zakażonego. Zakażenie następuje przez spożycie wody, pokarmów zakażonych. W przenoszeniu ważną rolę odgrywają muchy. Po 10-14 dniach pojawia się wysypka, gorączka do 40oC, zaparcie bądź biegunka. Występuje głównie…
… tropikalnych. Cykl rozwojowy tych pierwotniaków jest dosyć złożony i wymaga rozmnażania w ludzkich komórkach krwinek czerwonych i komórkach wątrobowych oraz w komórkach komara. Zakażenie człowieka dokonuje się w wyniku ukąszenia przez komara. Sporozoity przedostają się następnie do krwi i erytrocytów. Powodują rozpad krwinek czerwonych krwi, zwalniają przepływ krwi przez naczynia włosowate zwłaszcza w mózgu…
…, ponieważ właśnie tą drogą wirus dostaje się do organizmu.
Leptospiroza - to choroba zwierzęca, do infekcji zwierząt dochodzi najczęściej poprzez skażoną glebę lub wodę. Nie przenosi się z człowieka na człowieka. Bakteria wydalana jest z moczem zarażonej osoby. Pierwsze symptomy choroby mogą pojawić się nawet po 4 tygodniach od zarażenia. Objawy: gwałtowne dreszcze, wysoka temperatura, wysypka, wybroczyny. Objawy…
… bardzo szybko dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej i białkowej, a w konsekwencji skrajnego wyczerpania i gwałtownego spadku masy ciała. W większości przypadków występuje wysypka oraz cechy uszkodzenia wątroby z towarzyszącą żółtaczką. Pogorszenie i załamanie się stanu chorego związane jest z nasileniem objawów skazy krwotocznej ze strony przewodu pokarmowego (70% przypadków) i śpiączką…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz