Charakterystyki korekcyjne- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 1743
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyki korekcyjne- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Charakterystyki korekcyjne
Ucho ludzkie reaguje na dźwięki o częstotliwościach zawierających się w granicach 16 Hz - 20 kHz Reakcja ta nie jest jednakowa dla całego zakresu częstotliwości. Dla potrzeb oceny dźwięków z punktu widzenia ich odbiorcy - człowieka - wprowadzono subiektywną skalę poziomu głośności, której jednostką jest fon. Wartość poziomu głośności w fonach odpowiada liczbowo poziomowi fali dźwiękowej o częstotliwości 1000 Hz.
A,B,C,D - dla dźwięków impulsowych
N- w pewnym stopniu odwzorowują krzywe równego poziomu głośności W praktyce stosowana jest prawie wyłącznie charakterystyka korekcyjna A.
Chwilowa wartość poziomu hałasu drogowego jest funkcją wielu zdarzeń o charakterze losowym. Wynika to zarówno ze stochastycznego charakteru procesu ruchu drogowego jak i wpływu wielu czynników związanych z otoczeniem a określonych przez pole akustyczne obszaru. Do najistotniejszych należy tu promieniowanie i tłumienie fal dźwiękowych przez ośrodek, odbicie i pochłanianie energii fali akustycznej na granicy dwóch ośrodków, rodzaju zabudowy, itp. Istotnym jest również wpływ czynników atmosferycznych na rozchodzenie się fal dźwiękowych gdzie do najważniejszych należy:
wiatr
wilgotność powietrza (wilgotność względna)
temperatura (gradient temperaturowy)

(…)


Charakterystyki korekcyjne
Ucho ludzkie reaguje na dźwięki o częstotliwościach zawierających się w granicach 16 Hz - 20 kHz Reakcja ta nie jest jednakowa dla całego zakresu częstotliwości. Dla potrzeb oceny dźwięków z punktu widzenia ich odbiorcy - człowieka - wprowadzono subiektywną skalę poziomu głośności, której jednostką jest fon. Wartość poziomu głośności w fonach odpowiada liczbowo…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz