To tylko jedna z 9 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Charakterystyka wystroju kościoła (jako budowli) w katolicyzmie
Ołtarz - najważniejszy element (od VI - VII wieku pojawiły się ołtarze boczne). Prawie do końca pierwszego tysiąclecia kapłan stał za mensą (blatem) ołtarza i odprawiał mszę twarzą do wiernych. Świeczniki i krucyfiksy - od XIII wieku zaczęto je umieszczać na ołtarzu. Tabernakulum - tu przechowuje się konsekrowane elementy komunijne. Od średniowiecza jest to szafka wmurowana w ścianę obok lub za ołtarzem (współcześnie powinno być umieszczane w prezbiterium, w centralnym miejscu świątyni, tak, aby było widoczne dla wszystkich.
Ambona - odgrywa bardzo istotną rolę, z której wykonuje się czytania, psalm responsoryjny, wygłasza orędzia wielkanocne, wygłaszać można homilie i prowadzić modlitwy. Chrzcielnica - ona jest także w kościele.
Paschał - czyli świeca paschalna, która przez 50-cio dniowy okres Wielkanocy stoi przy ambonie i jest zapalana przy wszystkich obrzędach liturgicznych. Później zaś umieszcza się ją przy chrzcielnicy i zapala podczas chrztu, pogrzebu, w Dzień Zaduszny.
Obrazy i posągi - jest to uzupełnienie wystroju kościoła, mają związek z kultem świętych. Organy piszczałkowe - od VIII wieku instaluje się je w kościołach.
46. Charakterystyka obrządków wschodnich w Kościele rzymskokatolickim (kwestia unitów)
W Kościele rzymskokatolickim w Polsce funkcjonują dwa obrządki wschodnie:
a) Greckokatolicki (bizantyjsko - ukraiński) - swoim rodowodem sięga czasów Unii Brzeskiej z 1569 roku, kiedy to część wyznawców prawosławia uznała zwierzchność papieża i przeszła na katolicyzm. Obrządek greckokatolicki różni się od rzymskokatolickiego m. in. długością nabożeństw (są dłuższe), liturgia opiera się na tekstach patrystycznych. Układ nabożeństwa jest zbliżony, choć liturgia jest bardziej rozbudowana. Grekokatolicy używają kalendarza juliańskiego, wystrój kościoła pozostał taki, jak przed Unią (nowością są ławki dla wiernych). Duchowni, podobnie jak prawosławni, mogą być żonaci. Przed II wojną światową we Lwowie znajdowały się siedziby metropolity greckokatolickiego i ormiańskiego. Po wojnie obrządek ten nie uległ likwidacji wymuszonej przez władze komunistyczne (tak, jak na Ukrainie - synod lwowski w 1946 roku), a jedynie zawieszeniu. Pierwsze nabożeństwa formalne można było odprawiać od 1956 roku. W roku 1989 papież mianował Jana Martynika biskupem pomocniczym prymasa Polski, który pełnił funkcję ordynariusza dla wiernych obrządków wschodnich w Polsce. W 1991 roku reaktywowano diecezję przemyską. W 1996 roku utworzono metropolię przemysko - warszawską i wrocławsko - gdańską.
(…)
… poczęciu i wniebowzięciu Matki Boskiej;
- sakramencie Eucharystii używany jest chleb kwaśny, a nie przaśny; Komunii udziela się pod dwiema postaciami;
- prawosławie odrzuca doktrynę o czyśćcu, ponieważ decyzje o losie zmarłych zapadną dopiero w dniu sądu ostatecznego - chrzest odbywa się przez trzykrotne zanurzenie;
- w miejscach kultu dopuszcza się obecność obrazów, ale nie posągów;
- znak krzyża czyni…
… Moskwy, Patriarchat Gruzji, Patriarchat Serbii, Patriarchat Rumunii, Patriarchat Bułgarii, Kościół Prawosławny Cypru, Kościół Prawosławny Grecji, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Prawosławny w Albanii, Kościół Prawosławny Czech i Słowacji. Kościół Prawosławny Finlandii. Dyskusyjne są kwestie samodzielności Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, Macedońskiego Kościoła Prawosławnego…
… - jest najmniejszy spośród patriarchatów, przysługuje mu jednak szczególne znaczenie ze względu na znajdujące się na jego terenie miejsca święte
Patriarchat Moskiewski
Patriarchat Serbii
Patriarchat Rumunii
Patriarchat Bułgarii
Patriarchat Gruzji
Kościół Prawosławny Cypru
Kościół Prawosławny Grecji
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Kościół Prawosławny w Albanii
Kościół Prawosławny ziem Czeskich i Słowacji
Kościół Prawosławny Finlandii
Estoński Apostolski Kościół Prawosławny
Rosyjski Kościół Prawosławny Poza Granicami Rosji
51. Organizacja kościoła prawosławnego w Polsce
Prawosławie jest najliczniejszym, po rzymskokatolickim, wyznaniem w Polsce. Prawosławi stanowią 60% wiernych należących do kościołów innych niż rzymskokatolicki.
Pod koniec XX wieku liczbę wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła…
… siedmiu soborów powszechnych.
- wg. Świętej Tradycji prawosławia, zgodnie z decyzjami Soboru Chalcedońskiego (451r.), Duch Święty pochodzi tylko od Ojca. Nie uznaje się formuły i Syna przyjętej przez doktrynę rzymską;
- prawosławie nie uznaje prymatu i jurysdykcji papieża nad całym kościołem chrześcijańskim ani dogmatu o jego nieomylności w sprawach wiary
- prawosławie nie uznaje dogmatu o niepokalanym…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)