Charakterystyka rozwoju fizycznego i motorycznego w wieku poniemowlęcym.
WIEK PONIEMOWLĘCY
Charakterystyka rozwoju fizycznego i motorycznego.
W okresie poniemowlęcym tj. 2-3 rok życia następuje dalszy intensywny rozwój psychoruchowy. Rozwój fizyczny jednak nie jest już tak dynamiczny. Zaobserwować można zwolnienie przyrostu wagi przy nadal szybko postępującym wzroście stąd sylwetka dziecka ulega wyszczupleniu. W trzecim roku życia obwód klatki piersiowej staje się wyraźnie mniejszy od obwodu głowy. Postępuje dalszy proces kostnienia i utrwalają się fizyczne krzywizny kręgosłupa. Ukształtowanie się postawy stojącej umożliwia dalszy rozwój lokomocyjny. Pierwsze kroki dziecka są krótkie, nieregularne, brak im koordynacji. U dziecka dwuletniego zauważyć można wyraźne wydłużenie kroku, lepszą koordynację, zanikanie ruchów zbędnych i niższe unoszenie stóp. Pod koniec wczesnego dzieciństwa dziecko osiąga samodzielność w poruszaniu się w najbliższym otoczeniu i docieraniu do interesujących je obiektów.
Na drugi rok życia natomiast przypada okres rozwoju manipulacji specyficznej. Dziecko uczy się dostrajać swoje ruchy do kształtu przedmiotów, ich wielkości, oddalenia. Ruchy dziecka nabierają precyzji. Osiągnięcia rozwojowe w dziedzinie manipulacji najwyraźniej widać w zabawie klockami.
W wieku poniemowlęcym dziecko uczy się posługiwać przedmiotami codziennego użytku. Podstawą nabywania tych umiejętności jest mechanizm naśladowania wzoru proponowanego przez dorosłego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)