Charakterystyka przedsiębiorcy- podejście kompleksowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 182
Wyświetleń: 2562
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyka przedsiębiorcy- podejście kompleksowe - strona 1 Charakterystyka przedsiębiorcy- podejście kompleksowe - strona 2

Fragment notatki:


Alicja Mączka
Charakterystyka przedsiębiorcy - podejście kompleksowe Charakterystykę przedsiębiorcy w ujęciu integracyjnym, pragnę zacząć od opisu cech biograficznych tej postaci. Charakteryzowana osoba to mężczyzna w wieku 45 lat, który posiada wykształcenie wyższe. Ciekawym elementem w jego biografii jest fakt, że nie tylko ojciec przedsiębiorcy, ale też żaden z krewnych (m.in. żaden z braci) nie działali w branży przez niego wybranej. Mimo znaczącego, zdaniem wielu badaczy, wpływu doświadczenia rodzinnego na wybór drogi życiowej (jako przedsiębiorcy), w tym przypadku nie było to przeszkodą do rozpoczęcia działalności. Osoba z początku zdobywała doświadczenie zawodowe u innych przedsiębiorców, a potem zdobywała kolejne certyfikaty, które w końcu umożliwiły stworzenie własnego przedsiębiorstwa. Należy dodać, że przedsiębiorca w dalszym ciągu pamięta o własnym rozwoju, podnoszeniu zawodowych kwalifikacji, które pozwalają mu być lepszym szefem oraz mierzyć się, z niekiedy gwałtownymi, zmianami na rynku. Przedstawiona wyżej osoba z pewnością jest obdarzona duchem przedsiębiorczości. Słowa F.Bławata „nadaje bieg sprawom” idealnie ją charakteryzują, oddają jej permanentną gotowość do działania. Z tą cechą wiąże się stosunek przedsiębiorcy do zmian. Uważa on, że należy wyczuwać nastroje panujące na rynku i natychmiast reagować. Jego zdaniem zmiany są konieczne, ponieważ tylko zmiany gwarantują rozwój firmy, co jest długookresowym celem każdego przedsiębiorcy. Ponadto, nie patrzy on zazdrosnym okiem na konkurencję, ale kładzie nacisk na harmonijny rozwój własnego przedsiębiorstwa i realizację założonych wcześniej planów. Zarówno sukcesy jak i porażki odnoszone przez firmę są ważne, gdyż dają one wskazówki odnośnie postępowania w przyszłości. Są świetnym sposobem na weryfikację, czy przedsiębiorstwo podąża właściwą drogą i czy wcześniej postawione cele były słuszne. Przedstawione podejście niezaprzeczalnie świadczy o odwadze przedsiębiorcy i jego gotowości do podejmowania ryzyka koniecznego do realizacji pomysłów związanych z rozwojem firmy. Naturalne przy podejmowaniu działań innowacyjnych jest poddanie się pod ocenę społeczną. Można powiedzieć, że klienci charakteryzowanego przedsiębiorcy dokonują jej codziennie, wybierając lub nie, jego produkt.
Odpowiednie cechy biograficzne z pewnością są fundamentem dobrego przedsiębiorcy, ale aby stać się nim trzeba też posiadać umiejętność poradzenia sobie w trudnych sytuacjach, które zastanie się na swojej ścieżce kariery zawodowej. W ciągu kilku ostatnich miesięcy synonimem do określenia „trudna sytuacja” stało się radzenie sobie w czasach kryzysu. W takiej sytuacji szybkie wdrożenie awaryjnego planu działania zdało egzamin w przedsiębiorstwie i pozwoliło na zachowanie wszystkich etatów.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz