Charakterystyka odpadów z górnictwa - omówienie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 994
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyka odpadów z górnictwa  - omówienie - strona 1 Charakterystyka odpadów z górnictwa  - omówienie - strona 2 Charakterystyka odpadów z górnictwa  - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Politechnika Wrocławska Wrocław Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
Charakterystyka odpadów z górnictwa rud Zn-Pb powstających w trakcie eksploatacji złoża oraz procesów przeróbczych
Charakterystyka odpadów z górnictwa węgla kamiennego powstających w trakcie eksploatacji złoża oraz procesów przeróbczych
Wykonały: Prowadzący:
1. Wstęp
Pojecie odpadów
Odpady oznaczają każdą substancję lub przedmiot należący do jednej z kategorii, określonych w załączniku nr 1 do ustawy, których posiadacz pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do ich pozbycia się jest obowiązany [2]. 1.2. Podział odpadów a) Komunalne Są to odpady powstające w gospodarstwach domowych a także odpady nie zawierające odpadów niebezpiecznych, pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych [2].
Grupy odpadów komunalnych to[3] :
- odpady z gospodarstw domowych
- odpady z obiektów infrastruktury
- odpady wielkogabarytowe
- odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych
- odpady z ogrodów i parków,
- odpady z czyszczenia ulic i placów,
- odpady niebezpieczne wytwarzane w grupie odpadów komunalnych.
Odpady komunalne stałe są bardzo zróżnicowane pod względem składu fizycznego i chemicznego. Zależy on od wyposażenia budynków w urządzenia techniczno-sanitarne, rodzaju zabudowy i stopy życiowej mieszkańców. Stanowią zagrożenie dla środowiska ze względu na możliwość skażenia powietrza, wód gruntowych i powierzchniowych mikroorganizmami chorobotwórczymi, dla których stanowią pożywkę [1]. b) Organiczne
Zaliczmy do nich stale lub płynne masy, które zawierają powyżej 50% składników organicznych w przeliczeniu na suchą masę. Odpady zawierające 5-50% składników organicznych są odpadami mineralno-organicznymi [1].
Odpady organiczne stanowią w warunkach polskich od 30 do 40% wszystkich śmieci z gospodarstw domowych [5]:


(…)

… do 3 %. Odpady te charakteryzują się dość dużą porowatością rzędu 40% oraz współczynnikiem filtracji wynoszącym 10-7 m/s, co pozwala je określić jako materiał słabo przepuszczalny.
W partiach materiału zalegających głębiej osadnikach załadowanych od kilkudziesięciu lat charakterystyczne jest występowanie warstw odpadów o bardzo drobnym uziarnieniu. Posiadają one bardzo niską wodoprzepuszczalność rzędu…
… wielokrotnego przemieszczania rozdrobnionego materiału podczas transportu od miejsca eksploatacji do urządzeń wzbogacających oraz w trakcie procesu wzbogacania [1].
Odpady przeróbcze w zależności od stosowanych urządzeń i technologii wzbogacania dzieli się na:
a) Odpady gruboziarniste
Oddzielane są podczas wzbogacania w wzbogacalnikach zawiesinowych, głównie z płuczek cieczy ciężkiej oraz podczas sortowania…
… w wąskiej klasie ziarnowej i o niskiej zawartości metali. Odpady z płuczek zawiesinowych to przeważnie dolomit o uziarnieniu 10 - 80 mm. Posiada on znacznie niższą zawartość metali niż stare odpady płuczkowe. Różnica wynika z doskonalszej technologii rozdziału w płuczkach z cieczą zawiesinową niż w starego typu osadzarkach oraz z niżej ustalonego obecnie progu zawartości metalu w koncentracie popłuczkowym…
… wykorzystania nagromadzonych odpadów ze wzbogacania grawitacyjnego i ciągłego odbioru dolomitu z płuczek zawiesinowych ilość nagromadzonego materiału istotnie maleje[10].
3.1.3. Odpady z flotacji rud Zn - Pb
Podstawowym procesem wzbogacania rud cynkowo- ołowiowych jest flotacja. W procesie tym uzyskuje się koncentraty kierowane nastepnie do przerobu metodami metalurgicznymi oraz odpady przeznaczone na ogół…
… z osadników rejonu Orzeł Biały zestawiono w tabeli 2[10].
Uśredniona analiza granulometryczna odpadów poflotacyjnych z osadników rejonu Orzeł Bały
Klasa ziarnowa, mm
Zawartość, %
> 2
0,70
2 - 1
1,65
1 - 0,5
4,45
0,5 - 0,2
12,90
0,2 - 0,1
11,90
0,1 - 0,06
10,35
< 0,06
58,05
Pod względem mineralogicznym odpady zawierają głównie dolomit (ok. 70%) oraz kalcyt i kaolinit. Stwierdza się także obecność gipsu…
… przez Instytut Metali Niezależnych wskazują na możliwość równoczesnego wydzielania dwóch równoległych nitkach flotacyjnych koncentratów galeny i blendy oraz flotacyjnego odpadu dolomitowego o bardzo niskim poziomie zanieczyszczeń metalami. Umożliwiłoby to zastosowanie tego odpadu np. w rolnictwie jako nawozu lub też w innych gałęziach przemysłu. Równocześnie ilość składowanych odpadów poflotacyjnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz