Charakterystyka analizowanego stanowiska pracy - frezarka narzędziowa FND 32

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1610
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyka analizowanego stanowiska pracy - frezarka narzędziowa FND 32  - strona 1

Fragment notatki:

Charakterystyka analizowanego stanowiska pracy. System obsługi stanowiska z wyszczególnieniem czynności roboczych.
Stanowisko pracy przy urządzeniu: Frezarka narzędziowa FND 32.
Frezarka narzędziowa FND 32 jest obrabiarką uniwersalną posiadającą sterowanie ręczne oraz pomocne przy pracy posuwy ustawcze. Maszyna wykonuje operacje wiertarskie na przedmiotach o ciężarze do 150 kg i ograniczonych gabarytach (600x400x400[mm]). Przedmiot mocuje się na stole (jest on stołem obrotowym o osi pionowej), przez oprzyrządowanie (imadło), używając oprzyrządowania specjalistycznego (do produkcji seryjnej), lub poprzez uchwyt wiertarski.
Narzędzia w jakie wyposażona jest maszyna to m.in.: uchwyty, oprawki narzędziowe, tulejki, frezy.
Zasilanie maszyny jest wielostopniowe (wyłącznik główny różnicówki). Maszyna posiada wyłączniki i bezpieczniki.
Podczas pracy do wyboru jest jedna z 18 prędkości (min.: 35,5 obr/min; max.: 1800 obr/min) ułożonych w szeregu geometrycznym. Wiercenie może być mechaniczne (posuw mechaniczny) i ręczne.
Jest możliwość przesuwu przedmiotu w czterech kierunkach. Odpowiednie przyciski znajdują się na panelu sterowania. Dostępne są także pokrętła z podziałką (0,2mm) służące do dokładnego ustawienia przedmiotu. Prędkość przesuwu stołu - 100 mm/min.
Panel sterowania - łatwo dostępny, przyciski schowane w obwódce. Wyłącznik awaryjny prawidłowo oznakowany - wystający, czerwony „grzybek” (jego naciśnięcie powoduje rozłączenie wszystkich mechanizmów).
Chłodzenie jest dostępne tylko w przestrzeni obróbki poprzez przyrząd chłodniczy z podstawką.
Dostęp do wszystkich przełączników i dźwigni - z jednego miejsca. Jedynie wybór osi posuwu jest zmieniany poprzez nisko zlokalizowane dźwignie. Wartości prędkości obrotowych umieszczone są na pierścieniach. Zakresy także zmienia się dzięki 2 pierścieniom i dźwigni.
Nie jest możliwy posuw w dwóch kierunkach równocześnie. Obróbka jest możliwa tylko z wrzecionem poziomym lub (!) pionowym.
Wrzeciono pionowe jest wrzecionem przelotowym. Poziome - nie. Na jego końcu jest przekładnia kątowa, którą należy zazębić i dopiero zamocować narzędzie (jest to dość kłopotliwe).
Oświetlenie stanowiska pracy, oprócz górnego oświetlenia hali i światła naturalnego, jest punktowe - słabe. W niektórych miejscach pojawiają się cienie. Lepszym rozwiązaniem byłyby lampy halogenowe.
Trudno jest odczytać położenie narzędzia względem przedmiotu. Służące do tego liniały z noniuszem są niewystarczające. Jakość pracy polepszyłaby instalacja liniałów z wyświetlaczem cyfrowym.
Kolejność czynności pracy:
zamocowanie przedmiotu,
zamocowanie narzędzia
ustalenie prędkości wrzeciona


(…)

… na poduszkach gumowych - co zapobiega przenoszeniu drgań i wibracji.
Nie ma sygnałów dźwiękowych
Podczas pracy powstaje wiór (ciężki). Nie ma pyłów. Jedynie chłodziwo, ponieważ nie jest osłonięte - paruje. Starsze chłodziwo powoduje także wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu.
Praca nie wymaga specjalnego ubioru ochronnego (nie ma fartuchów ani kombinezonów). Ku używaniu odzieży ochronnej skłania…
… są niewystarczające. Jakość pracy polepszyłaby instalacja liniałów z wyświetlaczem cyfrowym.
Kolejność czynności pracy:
zamocowanie przedmiotu,
zamocowanie narzędzia
ustalenie prędkości wrzeciona
ustalenie posuwu
uruchomienie maszyny.
Lista kontrolna nr 1
Czy praca jest wykonywana w ramach strefy komfortu cieplnego? Jeśli nie to...
czy praca poza strefą komfortu cieplnego jest spowodowana:
temperaturą powietrza…
… używania sprzętu ochrony osobistej (ubrania, buty, rękawice), ochrony wzroku, słuchu (maski, hełmy)?
Czy występują inne czynniki związane z maszyną i procesem technologicznym wywołujące obciążenie człowieka - jakie? - proszę scharakteryzować.
Odpowiedzi pracownika - Lista kontrolna nr 1
Praca wykonywana jest w strefie pełnego komfortu cieplnego. W pomieszczeniu jest przyjemnie a temperatura powietrza…
…, stojąca. Nie ma napięć statycznych. Nie trzeba podtrzymywać przyrządów. Jednakże długie stanie przy maszynie może męczyć.
-
Tak, jeżeli zna się maszynę i wie do czego służy.
Niekoniecznie. Ewentualnie okulary i rękawice.
-
Zapylenie na stanowisku pracy.
W zakładzie przemysłowym występuje szereg procesów technologicznych, którym towarzyszą miejscowe zanieczyszczenia powietrza pyłami technologicznymi…
… rozpatrywanego składnika zanieczyszczającego do ilości powietrza. Wyrażone jest w mg/m3, liczba ziaren/m3.
Podstawowymi kryteriami oceny zapylenia stanowisk pracy są stężenia substancji lotnych (pyłów) oraz ich rozdrobnienie (wielkość cząstek).
Najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS) danej substancji na stanowiskach pracy stanowią wymagania podstawowe. NDS czynników szkodliwych (między innymi pyłów) dla zdrowia…
… może następować trzema drogami: przez skórę, przez przewód pokarmowy, przez układ oddechowy.
Przenikanie pyłu do ustroju przez nie uszkodzoną skórę odbywa się przez naskórek, gruczoły potowe i łojowe oraz mieszki włosowe. Przenikają w ten sposób do organizmu tylko pyły rozpuszczone w tłuszczach. Zakłócenie normalnych funkcji fizjologicznych skóry powodowane jest również mechanicznym oddziaływanie pyłu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz