To tylko jedna z 8 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Centralne ogrzewanie (CO)
Współczesny piec CO
We współczesnym rozumieniu jest to dostarczenie ciepła do elementów grzejnych zlokalizowanych w docelowych pomieszczeniach za pomocą gorącej wody. Jednak zakres tego pojęcia jest szerszy - jest to dystrybucja ciepła po budowli, uzyskanego z przetworzenia paliwa w jednym, specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, kotłowni, w tym przypadku piec nazywany jest kotłem centralnego ogrzewania, a elementy przekazujące ciepło w pomieszczeniach to grzejniki. Do rozprowadzania ciepła wykorzystuje się wodę, parę wodną lub powietrze. Stosuje się systemy obejmujące jedno mieszkanie (centralne ogrzewanie etażowe), jeden budynek, kilka budynków, a nawet całe miasta. W instalacjach obejmujących jeden budynek woda może krążyć w wyniku zmain gęstości przy zmianach temperatury (CO grawitacyjne) lub jej przepływ jest wymuszany pompą. W większych instalacjach stosuje się wyłącznie systemy z wymuszonym obiegiem.
Rodzaje grzejników
Grzejniki konwekcyjne
Grzejniki konwekcyjne ogrzewają pomieszczenie w wyniku grawitacyjnego przepływu masy powietrza wewnątrz radiatora grzejnika, w wyniku czego następuje jego ogrzanie. Przepływ grawitacyjny wynika z różnicy gęstości (czyli masy objętościowej) ciepłej i zimnej masy powietrza. Grzejniki zasilane są prądem elektrycznym lub gorącą wodą. Woda dostarczana jest instalacją centralnego ogrzewania (CO).
Wady i zalety:
"mieszanie" powietrza w pomieszczeniu, relatywnie średnia prędkość nagrzewania pomieszczenia, łatwość regulacji temperatury, stabilność w utrzymaniu temperatury w pomieszczeniu, mniejsza powierzchnia grzejnika w stosunku do grzejników radiacyjnych (wada) większe nierównomierności w ogrzewaniu powietrza, ciepłe powietrze unosi się do góry. Grzejniki radiatorowe
Grzejniki radiatorowe (obecnie wypierane przez grzejniki konwekcyjne). Powietrze przepływa na zewnątrz radiatora. Radiator ma rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną, wykonywaną przez wyprofilowanie, wytłoczenie, przyspawanie pasów blachy do rury w której płynie czynnik grzejący.
Wady i zalety, porównanie z konwekcyjnymi:
zajmują większą powierzchnię ściany, pomieszczenie jest ogrzane równomierniej, łatwiej uzyskać wyższe temperatury w dolnej części pomieszczenia, słabo wymuszają obieg powietrza w pomieszczeniu, większa część ciepła jest odprowadzana przez promieniowanie cieplne. Promienniki energii cieplnej
Wady i zalety:
ogrzewanie kierunkowe, nagrzewanie ciał pozostających blisko promiennika, duża nierównomierność ogrzewania pomieszczenia,
(…)
… przekazywana jest do wewnętrznego obiegu grzewczego centralnego ogrzewania w wymienniku ciepła (rekuperatorze). W czasie przesyłu powstają duże straty ciepła (ogrzewana jest ziemia i atmosfera, a wykonanie instalacji przesyłowej wymaga wysokich nakładów, stąd mała popularność w budownictwie podmiejskim.
Wady i zalety:
bezobsługowość, problemy z rozliczaniem zużytego ciepła (drogie urządzenia lub niedoskonałe…
… przyłącza, wysoka sprawność, duży koszt jednostkowy energii. Alternatywne źródła energii cieplnej
Alternatywne źródła energii charakteryzują się zmniejszonym negatywnym oddziaływaniem (względem tradycyjnych źródeł) na środowisko naturalne, poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, lub wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Wykorzystanie energii słonecznej
Wady i zalety:
duże uzależnienie…
… latach ciepło wytwarzane jest w nowoczesnych kominkach.
Wady i zalety:
szybkie nagrzewanie pomieszczeń (intensywne mieszanie powietrza), występowanie szybkiego ruchu powietrza, hałas generowany przez wentylator, trudność w stabilizacji temperatury (??), możliwość kierunkowego ogrzewania (skierowania strumienia powietrza), zimny nawiew (jako inne zastosowanie). małe wymiary, możliwość umieszczenia z dala…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)