Cele przedsiębiorstwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cele przedsiębiorstwa - strona 1 Cele przedsiębiorstwa - strona 2 Cele przedsiębiorstwa - strona 3

Fragment notatki:


We współczesnym życiu gospodarczym, mamy do czynienia z różnymi jednostkami albo - inaczej mówiąc - z podmiotami , względnie organizacjami gospodarczymi. Wszystkie te jednostki łączy to , że są związane z gospodarką. Przedsiębiorstwa (wraz z chłopskimi gospodarstwami rolnymi i domowymi) są podstawowymi podmiotami gospodarczymi, stanowiąc kościec całego systemu gospodarczego.
Pojęcie przedsiębiorstwa nie jest jednolicie definiowane i w wielu podręcznikach możemy znaleźć szereg interpretacji. Jest to spowodo wane przez kilka czynników : przemiany w przedsiębiorstwach usytuowanie firmy na rynku, jej formy i własności Zdefiniujmy więc przedsiębiorstwo:
I) Przedsiębiorstwo jest jednostką (podmiotem) prowadzącą, motywowaną chęcią uzyskania korzyści majątkowych , działalność gospodarczą, mającą na celu zaspokojenie potrzeb innych podmiotów życia społecznego przez wytwarzanie produktów i usług przy czym działalność ta prowadzona jest na własne ryzyko właściciela.
Natomiast J. Lisak (1939) zdefiniował przedsiębiorstwo jako jednostkę gospodarczą z przedsiębiorcą na czele , prowadzącym interes na własne ryzyko celem osiągnięcia jak największego zysku , przy czym gospodarstwo domowe właściciela jest oddzielone od majątku przedsiębiorstwa.
Często jako synonimu przedsiębiorstwa używa się słowa „firma”. jest to szerokie rozumienie pojęcia firmy. Pod pojęciem firmy może funkcjonować wiele przedsiębiorstw, przy czym każde z nich musi mieć jakiś dodatek w nazwie i w logo , odróżniający go od różnych przedsiębiorstw tej samej firmy.
Możemy ująć przedsiębiorstwo w trzech aspektach:
organizacyjnym - definitywne oddzielenie zarobkowania od pracy w gospodarstwie domowym. O. Lange (w tym aspekcie) definiuje przedsiębiorstwo jako zespół ludzi uprawiających w sposób systematyczny działalność zarobkową. prawnym - (tzn. osobowość prawna) umożliwia występowanie firmy jako podmiotu obrotu cywilnego z prawem zawierania umów i zaciągania zobowiązań. ekonomicznym - będący w ścisły związku w ukształtowaną w gospodarce kapitalistycznej kategorią przedsiębiorcy , właściciela zasobów potrzebnych do prowadzenia danego rodzaju działalności. Ważną własnością przedsiębiorstwa jest to , iż ulega ono dość częstym zmianom (aby utrzymać się na rynku), unowocześnieniom produkcji , łączności , automatyzacji. Przedsiębiorstwo musi rozwijać swoją działalność poprzez badania marketingowe rynku.
2) Przedsiębiorca - jest to kluczowa postać w przedsiębiorstwie, jest on głównym czynnikiem sprawczym w przedsiębiorstwie i motorem postępu ekonomicznego. Osoba przedsiębiorcy od zawsze była przedmiotem zainteresowań ekonomistów. Według A.Smitha przedsiębiorcę cechowała przede wszystkim umiejętność oszczędzania i mobilizowania kapitału. J. Schumpeter stwierdził , iż przedsiębiorca dynamizuje gospodarkę , przeprowadzając ciągłe inwestycje. Spełnia on istotne funkcje organizatora produkcji , tzn. łączenia i kombinowania różnych przedmiotów i różnych sił , będących w zasiegu naszego oddziaływania.

(…)

… jest to powszechnie jako maksymalizacja zysku, do czego skłania otoczenie konkurencyjne. Oprócz ww. celów firma:
dąży do pozyskania nowych klientów i utrzymania starych
dąży do pozyskania nowych rynków zbytu , segmentów
stwarza korzystne warunki dla swoich pracowników.
b) Charakter (ekonomiczny, społeczny, polityczny) organizacji wyznacza środki , a tym samym cele , dzięki którym przetrwanie…
… przedsiębiorstwa z przedsiębiorcą , który jest podmiotem praw i obowiązków , m. in. podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Podmiotowość przedsiębiorstwa może więc ucieleśniać się zarówno w indywidualnym przedsiębiorcy - właścicielu, jak i w spółce kapitałowej , dla której charakterystycznym zjawiskiem jest oddzielenie własności od zarządzania i związany z tym podział ról przedsiębiorcy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz