Cele i funkcje prawa karnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 770
Wyświetleń: 1533
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cele i funkcje prawa karnego - strona 1 Cele i funkcje prawa karnego - strona 2

Fragment notatki:

Cele i funkcje prawa karnego: Cele Prawa karnego to określone zadania jakie w zamyśle tworzy przepisów prawno- karnych i osób stosujących te normy powinny one spełniać.
Mają charakter subiektywny w tym znaczeniu, że są one wyobrażonym rezultatem przedwzięć branych w tym zakresie działań
Funkcje Prawa karnego wskazują na rzeczywiście pełnioną przez tą gałąź prawa rolą. Możemy ją określić poprzez obserwacje typowych i powtarzalnych skutków jakie niesie za sobą stanowienie i stosowanie prawa.
Funkcje prawa karnego materialnego: Spośród funkcji prawa karnego materialnego wyróżniamy: Ochronna- wyróżniająca się w ochronie pewnych uznanych społecznie wartości i interesów( dóbr prawnych) przez bezprawnymi zamachami. Rolę tą prawo karne powinno pełnić w wymiarze statycznym poprzez ustanowienie zakazu, naruszania lub narażenia na bezpieczeństwo określonych dóbr pod groźbą zastosowania sankcji karno-prawnych oraz w wymiarze dynamicznym poprzez określenie i wykonanie określonej sankcji karnej wobec sprawcy czynu stanowiącego naruszenie zakazu.
Sprawiedliwościowa - polegająca na zaspokajaniu społecznego poczucia sprawiedliwości w związku z zamachem na określone dobro prawne. Negowanie tego zadania prawa karnego prowadzi do podważenia sensu funkcjonowania prawa karnego jako regulatora społecznych relacji. Stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji innych zadań jakie winno ono pełnić w wymiarze ogólnym Prewencyjna - polegająca na zapobieganiu przestępstwom, które tu rola realizowana jest przez prawo karne w wymiarze ogólnym. Poprzez zapobieganie oddziałuje na cale społeczeństwo( prewencja generalna )
Postępowanie szczególne - przez działanie nakierowanie na sprawcę czynów zabronionych celem zapobiegnięcia popełnienia przez nich dalszych przestępstw( prewencja szczególna) Resocjalizacyjna - sprzężona z prewencją szczególną a wyrażająca się w tworzeniu systemu bodźców prowadzących do zmiany postaw sprawców przestępstw i przywrócenie im zdolności właściwego zachowania w relacjach społecznych
Kompensacyjna - realizowana przez te działania, które zmierzają do naprawienia przez sprawcę przestępstwa, krzywd i szkód wywołanych poprzez restytucję albo pieniężnie lub moralne zadośćuczynienie i odszkodowanie. Może być ona realizowana w odniesieniu do konkretnego pokrzywdzonego ( kompensacja indywidualna) lub odniesiona do ogółu społecznego; kompensacja generalna- czasami ogólna.
Gwarancyjna- wyrażająca się precyzyjnym określeniem tych zachowań, które prawo karne uważa za zabronione oraz dokładne określeń rodzaju i wymiaru sankcji grożących za popełnienie poszczególnych przestępstw ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz