Cechy jakościowe i ilościowe pęcherzy

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 525
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Cechy jakościowe i ilościowe pęcherzy - strona 1

Fragment notatki:

Cechy jakościowe i ilościowe pęcherzy
Cechy jakościowe i ilościowe pęcherzy i wtrąceń niemetalicznych zależą zarówno od jakości ciekłego metalu przygotowanego do zalewania formy, jak i jakości materiałów formy, jej konstrukcji oraz warunków wypełniania metalem. Zarówno gazy, jak i wtrącenia niemetaliczne można podzielić na egzo- i endogeniczne.
Gazy mogą występować w ciekłym metalu w roztworze lub tworzyć związki: tlenki, azotki lub związki bardziej złożone, które mogą być ciekłe lub stałe. Po zakrzepnięciu gazy mogą pozostawać również jako składniki roztworów stałych (w postaci atomowej), mogą też występować w postaci gazowej (drobinowej), wypełniającej różnego rodzaju pustki w strukturze odlewu, lub w postaci wtrąceń niemetalicznych.
Zawartość wtrąceń niemetalicznych ustala się podczas krzepnięcia odlewu; na ostateczną zawartość gazów w odlewach wpływają natomiast - poza zawartością gazów w odlewanym metalu oraz jej zmianą w czasie krzepnięcia odlewów - również wtórne procesy przechodzenia gazów bądź z formy, bądź z atmosfery do odlewu, który odznacza się różnym stopniem porowatości powierzchni. Wiąże się to głównie z procesami adsorbcji wody, bądź pary wodnej i z utlenianiem, w tym podczas przetrzymywania odlewów po usunięciu z formy. W ocenie jakości metalu pod względem skłonności do tworzenia w odlewach pęcherzy gazowych istotne jest więc rozróżnienie źródeł gazów w odlewach.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz