cecha różnicująca psychologie społeczna i socjologię

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1316
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 cecha różnicująca psychologie społeczna i socjologię - strona 1  cecha różnicująca psychologie społeczna i socjologię - strona 2

Fragment notatki:


23.11.11
Na ostatnich zajeciach zakończyliśmy elementy metodologii badań, związek z niedostatkami w nauczaniu , podstawowe zasady ogolnych metodologii badań, szczegółowe metody-eksperyment klasyczny, testy zastosowane przy eksperymencie, obserwacja, procedura ex post facto? Czym jest ankieta, kiedy można ten termin stosowac, co to jest kwestionariusz. Sprawy, które związne są z podejściem teoretycznym do badań podejmowanych przez psychologie spoleczną. Jest to o tyle wazne ze istnieje najwięcej nieporozumień na styku psychologii społecznej a socjologii ,a te nieporozumienia wynikaja z tego ze obie są w stadium rozwoju. Na co reagujemy, co nas otacza, ta rzeczywistość zmienia się z dnia na dzień. Historia psychologii społecznej zaczęła się od nietolerancji w europie- psychologów wielu opuszczało Niemcy hitlerowskie i emigrowali do USA. Ci co wyjechali Niemiec się rozczarowali troche jeśli chodzi o nietolerancje rasową. Nieporozumienia polegaja na tym ,ze psychologia spoleczna się rozwija a socjologia jest niezwykle zroznicowana i niedokonca dajaca możliwości jakiegoś operacjonalizowania. Szczegółowy socjolog jest bardziej nastawiony na badania,a socjologia ogolna jest na wysokim stopniu abstrakcji i nie nadaje się do operacjonalizacji -termin dotyczący pojecia abstrakcyjnego, które chcemy przenieść na grunt empiryczny(lęk-pojecie abstrakcyjne, a psycholog posługując się skala pojecia lekowego- umozliwia pomiar) Pomiar ilościowy jest możliwy wowczas kiedy dokladnie okreslimy pojecia badawcze.
Co jest istotna cecha roznicująca psychologie spoleczna i socjologię? -metody badawcze, tu są psychologowie społeczni i socjologowie mogą być sojusznikami lub się wzajemnie krytykowac. Socjolog musi się opzrec na probie , pewnej losowej, musza się zawierać miedzy 1000-1200 osob,aby były reprezentatywne. Może się odwolacdo renomowanego jakiegos biura opinii publicznej np.OBOP- najbardziej obiektywna instytucja z długa tradycją. GUS- często też podaje nam informacje w szczegółowych biuletynach które SA przydatne dla piszących prace. Socjolog inaczej organizuje badania. Psycholog może podchdozic do tych samych zjawisk odnosząc się do mniejszej populacji natomiast posługując się bardziej czasochłonnymi, wyrafinowanymi narzędziami badawczymi. Polaczenie problematyki psychologicznej z socjologia jest najciekawsze.
Podstawowe podejścia teoretyczne w psychologii społecznej- nie ma jednej ogolnej teorii. Ciagle ejst to dyscyplina rozwijająca się , jest ona w trakcie tworzenia się teorii, prawie każdy dzien przynosi rzeczy z którymi wczesniej nie mielismy doczynienia.
Zaznajomienie się z najważniejszymi tradycjami, perspektywami nowoczesnego uprawiania psychologii społecznej: Perspektywa - najbardziej naukowa-poznawcza-uchodzi za najbradziej nowoczesne, i wstyd się nie przyznac do tego ze się nie uprawia wlasnie w oparciu o ta perspektywe- to co człowiek mysli,czuje zalezy od tego w jaki sposób przeprawia, magazynuje informacje, w jaki sposób umie odrzucac plewy od ziarna, człowiek zachowuje się w oparciu o taki bagaz doświadczeń jaki sobie przyjał, jaka ma hierarchie wartości.


(…)

… posiadania, obrony przed zagrożeniami i podwyższenie mniemania o sobie. Tutaj współczesny psycholog polski rozwinął swoja teorię w rtym kierunku-Józef Kozielecki-trangresyjna teoria człowieka, w ktorej wzajemnie wyjemniaja się i uzupełniają dwa mechanizmy-1. To zachowanie ochrone, które aktywizowane SA wówczas y człowiek subiektywnie odnotuje ze ktoś lub coś zagrozilo jego mniemaniu o sobie i wówczas rusza…
…, zachowanie czloweika odgrywaja sady przewidywania, zachowan innych i opinie jakie sobie ukształtowaliśmy.Trzeba tu wspomniec tez o stereotypach i uprzedzeniach które zniekształcają automatycznie nasze poznania. Istota uprzedzenia jak i stereotypu jest uogólnienie, przy czym w stereotypie jest dodatnie bądź ujemne,a w uprzedzeniu wyłącznie ujemne. Druga perspektywa-motywacyjna-dotyczy pobudek działań…
… tego czego się dąży, razy P-prawdopodobieństwo osiągniecia celu. Potęznym motywatorem dzialania ludzkiego jest patriotyzm, potrzeba budowania i podtrzymywania więzi społecznych, daje bezpieczeństwo, swobode wyboru działania i kontrolę nad biegiem wydarzeń, utrzymywania trafnej orientacji w otoczeniu oraz potrzea władzy. Transfer pobudzenia emocjonalnego-tj. pamięć pozytywnych bądź negatywnych reakcji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz