Byron - Wiersze i poematy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 518
Wyświetleń: 1386
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Byron - Wiersze i poematy - strona 1 Byron - Wiersze i poematy - strona 2 Byron - Wiersze i poematy - strona 3

Fragment notatki:


Byron - poematy z „Wiersze i poematy” „Przekleństwo Minerwy”- napisane w 1811r.; publicystyczny, satyryczny poemat powstały jako wyraz oburzenia poety na barbarzyńskie zagarnięcie dóbr greckich przez lorda Elgina w 1800 roku. Utwór rozpoczyna się opisem zachodu słońca nad Salaminą. Następuje przywołanie podobnego wieczoru, kiedy to umierał „najmądrzejszy z ateńczyków”. Przybycie Królowej Nocy- zachwyt nad jej urodą. P.lir. stoi w świątyni Pallady i zachwyca się pięknym widokiem ziem greckich i oceanu. Nagle przybywa do niego Minerwa, jednak nie wygląda ona tak jak kiedyś- dumnie i władczo, a jest zwykłą dziewczyną z łzami w niebieskich oczach. Wokół niej krąży sowa, która nazywa p.lir. Brytanem( od Brytanii czyli Anglii). Sowa opowiada o historii Grecji, wspominając, że różne najazdy już przeżyli, ale nigdy takiego jak najazd Szkotów. Za grabież tą winą obarcza sowa Anglię. P.lir. zwala winę na Szkotów. Klątwa Minerwy: spada na Anglię, będzie przechodzić z ojca na syna, zaznają oni klęsk samotni i wzgardzeni, a ich wrogowie(m.in. ze wschodu) powstaną silniejsi i zemszczą się, sojusznicy również się od nich odwrócą. W Anglii zapanuje chaos, korupcja, złodziejstwo, bankructwo. Klątwa kończy się słowami: „Kto wiatr po świecie sieje- burzę zbierze.” „Giau r”- jest to opowieść poetycka, nazywana przez Byrona fragmentem opowieści tureckiej, pisana wiosną 1813 roku; motto pochodzi z „Irish melodies” Tomasza Moore'a.; dedykacja do Samuela Rogera- przyjaciela. Wątki Giaura opierają się w głównej mierze na fakta ch. Jest to opowieść o smutnych losach branki muzułmańskiej, która za niewierność ukarana została sposobem tureckim, utopiona w morzu i pomszczona przez kochanka, młodego Wenecjanina. Wydarzenia toczą się po roku 1799 na Peloponezie (Morea) Giaur- tytu łowy bohater, jest to też obelżywa nazwa, jaką Turcy określają wszystkich niemahometan, a zwłaszcza chrześcijan. P.lir. obserwuje jak statek piratów lub Majnotów wpływa do Porto-Leona. Nagle dostrzega jeźdźca na czarnym koniu- Giaura, który pędzi wzdłuż zatoki i w końcu znika pośród gór. Jest to noc święta dla muzułmanów- Bajramu i z miasta dochodzą okrzyki świętowania, które są przeciwstawione nastrojowi Giaura. Później następuje opis napadniętego domostwa Hussara, na którym zemścił się Giaur. Zabił on pana domu i wszystkich mieszkańców, a z pięknego niegdyś domostwa zostały gruzy. Wejścia do siedziby pilnuje Zgroza. P.lir. dołącza do świty spotkanego w drodze emira i poznaje historię G i aura. Hassan uciekł z haremu, wyrzekając się kobiet i uciech, aby poświęcić się myślistwu, ale i w nim nie znalazł radości. Przyczyną jego stanu było zniknięcie Leili, niewolnicy z jego haremu, którą posądzano o ucieczkę z młodym Wenecjaninem, Giaurem. Ucieczka miała nastąpić w dz

(…)

…. Hassan widząc go chce się mścić. Rozpoczyna się bitwa. Giaur zabija mieczem Hassana( m.in. przepoławia jego turban, odcina mu ręce), mówiąc, że mści się za utopienie Leili.
Tatar przynosi wieści matce Hassana, przeklina Giaura i jego rodzinę.
Dalsze dzieje Giaura: przybył w tamte strony sześć lat wcześniej, wstępuje do klasztoru, ale nigdy nie siedzi w ławkach na mszy, nie spowiada się z grzechów…
…. Jego pomocnikiem podczas rejsu jest Gonzalwo.
Pieśń II.
Miejsce: zatoka Koron, zamek o tej samej nazwie. Władcą zamku jest Seid basza, który poprzysiągł Allachowi pojmać zbrodniarzy- korsarzy. Planuje napaść na ich wyspę. Przybywa derwisz, zbieg z więzienia korsarzy. Nie ma on wiele do przekazania baszy. Nagle wybucha pożar floty. Seid zrywa się do walki, ale w międzyczasie derwisz odsłania swoje prawdziwe oblicze: chwyta za miecz i zrywa szatę, pod którą ma pancerz. Turków opanowuje popłoch. Derwisz- Konrad wyciąga trąbkę i potrójnym sygnałem wzywa swoich towarzyszy. Plądrują miasto, lecz nagle zauważają, że zapalił się również harem. Konrad śpieszy by uratować kobiety. Pani haremu, Gulnarze wpada w oko Konrad, który ją wyniósł z płomieni. Wódz zostaje złapany przez żołnierzy baszy i pobity. Seid…
… roku.
Rozpoczyna się dygresjami na temat Wenecji i Włochów. Później autor przechodzi do sedna historii: kilkadziesiąt lat temu na karnawał w Wenecji przybywały zewsząd panny. Wśród nich była też Laura, najpiękniejsza z pośród nich, w wieku „pewnym” czyli ani młoda ani stara. Miała męża, który pływał po Adriatyku. Był bogatym kupcem, nazywał się Giuseppe, przez Włochów zwany Beppe. Rozstali…
… kraj. W niebie zlatują się święci wokół św. Piotra. Ten wątpi, że dusza króla wejdzie do nieba. Przybywa duch króla w orszaku aniołów, za nimi czorty. W końcu z za bram nieba wychodzi archanioł Michał. Następuje rozmowa między archaniołem a szatanem. Sąd nad królem. Pojawiają się różni świadkowie, postacie historyczne z Anglii, szatani, ale i zamieszkujący niebo, a za życia znający króla. Pojawia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz