To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Budżet państwa składa się z dwóch części:
budżet władz centralnych - finansuje:
administracja państwowa;
obrona narodowa;
wymiar sprawiedliwości.
budżet władz lokalnych - finansuje:
ochrona porządku publicznego;
oświata i kultura;
ochrona zdrowia;
gospodarka komunalna i mieszkalnictwo;
infrastruktura.
Zasady polityki budżetowej:
jawności;
rocznego budżetowania;
zupełności;
jedności;
równowagi budżetowej.
REM - co mieści się w każdej zasadzie! Budżet państwa realizuje trzy funkcje:
fiskalna - jest to gromadzenie dochodów budżetowych. Podstawowym źródłem dochodów państwa są podatki oraz dochody z prywatyzacji, dochody ze składek na ubezpieczenia społeczne, opłaty skarbowe, notarialne i skarbowe. To elementy tworzące dochody państwa. stymulacyjna - państwo pobudza aktywność życia gospodarczego, ukierunkowuje je na realizacje zamierzonych celów makroekonomicznych. Na utrzymanie tendencji wzrostowej w gospodarce - stymuluje tempo akumulacji kapitału. Pobudzenie koniunktury - wywiera wpływ na konsumpcje społeczeństwa i poprzez swoje wydatki pobudzać dochód narodowy. To są te działania stymulacyjne, które mają za zadanie wywołać pozytywne efekty w gospodarce. redystrybucji - poprzez budżet odbywa się redystrybucja dochodów (system podatkowy) i wydatków. Polityka podatkowa to jest jednocześnie polityka antyinflacyjna i antycykliczna. Odpowiednio manipulując polityką podatkową możemy prowadzić walkę z inflacją, ale także z załamaniem koniunktury (antycykliczna). Polityka podatkowa umożliwia redystrybucje dochodu (funkcja redystrybucji). Polityka podatkowa umożliwia także pozyskanie dochodów niezbędnych do finansowania wydatków państwa. Klasyfikacja podatków:
Według przedmiotu opodatkowania:
podatki dochodowe;
podatki konsumpcyjne;
podatki majątkowe.
Według formy opodatkowania:
podatki bezpośrednie;
podatki pośrednie.
Według kryterium zasięgu:
podatki centralne;
podatki lokalne (podatek od nieruchomości, taksa klimatyczna, podatek od zwierząt).
Państwo może prowadzić:
umiarkowaną politykę podatkową;
politykę nadmiernego fiskalizmu.
Polityka podatkowa prowadzona przez państwo określa wpływy do budżetu państwa. Analizą zależności pomiędzy stopą opodatkowania, a wpływami do budżetu państwa zajął się amerykański ekonomista ekonomi podażowej Lafer. Krzywa Lafera:
T max przychody z podatków
(…)
…, ale jest aktywne wykorzystanie właściwości pewnych instrumentów fiskalnych, które automatycznie dostosowują się do zmian w dochodzie narodowym. W tej pasywnej polityce fiskalnej działają automatyczne stabilizatory koniunktury. Są to:
podatki dochodowe od osób fizycznych - jeśli zmniejsza się dochód narodowy, to automatycznie maleją nasze dochody. W rezultacie tego podatek dochodowy od osób fizycznych maleje. Działa to także gdy dochód narodowy rośnie.
podatki dochodowe od osób prawnych (przedsiębiorstwa) - działa jak przy osobach fizycznych. podatki pośrednie - VAT (podatek od wartości dodanej), akcyza, cło. Koniunktura decyduje czy te wpływy są większe czy mniejsze. zasiłki dla bezrobotnych i inne formy pomocy socjalnej.
programy pomocy dla rolnictwa .
Automatyczne stabilizatory koniunktury w okresie…
… publiczny jest to jeden z elementów płatności transferowych, a płatności transferowe w żaden sposób nie przyczyniają do pobudzenia aktywności gospodarczej;
prywatyzacja - można na tym zarobić i stracić, bo cena zależy od koniunktury międzynarodowej;
emisja pieniądza - wzrost podaży pieniądza. Grozi inflacją. Zależy od koniunktury czy jest to korzystne czy nie;
podwyższenie stopy opodatkowania…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)