To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Sprawozdanie techniczne z geodezji i geodezji inżynieryjnej.
BUDOWA TEODOLITU.
Teodolit to instrument geodezyjny wykorzystywany do pomiarów kątów poziomych i pionowych. Podstawowymi częściami teodolitu są: spodarka, limbus i alidada.
Najważniejsze osie geometryczne teodolitu to :
Obrotu instrumentu - v
Oś obrotu lunety - h
Oś celowa lunety - c
Oś rurkowej libelli alidadowej - l
Płaszczyzna główna alidadowej libelli okrągłej - Q
Klasyczne teodolity takie jak Theo 020B czy Theo 010A są wyposażone w analogowy jednomiejscowy i dwumiejscowy system odczytowy. Na rysunku poniżej Theo 020B.
Spodarka Śruby poziomujące
Płytka sprężynująca
Śruba dociskowa
Pion optyczny
Okular pionu optycznego
Alidada
Limbus
Sprzęg repetycyjny
Libela alidadowa
Libela okrągła
Leniwka alidady
Zacisk alidady
Zacisk lunety
Leniwka lunety
Dźwigary
Krąg pionowy
Celownik kolimatorowy
Luneta
Obiektyw lunety
Okular lunety
Pierścień ogniskujący
Lunetka systemu odczytowego
Okular.lunetki systemu. odczytowego
Lusterko oświetlające system odczytowy
Przełącznik kręgu poziomego.i pionowego
SPODARKA
Spodarka stanowi podstawę teodolitu i służy do jego poziomowania, za pomocą trzech śrub ustawczych. Dolne zakończenia śrub przechodzą przez płytkę sprzęgająca, która na środku ma nagwintowany otwór, do której za pomocą śruby sprzęgająca przykręca się instrument do głowicy statywu. Pod płytką sprzęgająca znajduje się płytka podstawowa, na której opierają się zakończenia śrub ustawczych. Płytka ta po lekkim odkręceniu śruby sprzęgającej umożliwia przesuwanie teodolitu po głowicy statywu. Spodarka może być wbudowana w instrument albo też stanowić dolną niezależną część teodolitu (najczęściej stosowane). Mówimy wówczas o spodarce wymiennej. Aby oddzielić górną część teodolitu od spodarki należy odkręcić śrubę dociskową a następnie wyjąć czop osiowy instrumentu z tulei spodarki. Zakładając, że wcześniej spodarka została spoziomowana, możemy teraz wsadzić do niej tarczę celowniczą. Wykorzystuje się ten schemat przy pomiarze kątów metodą trzech statywów. Do ustawienia teodolitu nad punktem (scentrowanie instrumentu) służy pion optyczny. Jest to element optyczny wbudowany w spodarkę lub w alidadę, za pomocą którego możemy ustawić znaczek centrujący (obserwowany w polu widzenia pionu optycznego) nad punktem. Do ustawienia ostrości znaczka centrującego służy okular pionu optycznego.
(…)
… do lunety od strony okularu widzi w polu widzenia siatkę celowniczą w postaci krzyża kresek (zwaną też siatką kresek) Ostrość siatki celowniczej można ustawić za pomocą okularu lunety. Oprócz siatki celowniczej w polu widzenia lunety znajduje się również obraz rzeczywisty. Do ustawienia ostrości widzianego obrazu służy pierścień ogniskujący. Luneta służy do obserwacji wybranych elementów, celów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)