Budowa niwelatorów i teodolitów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1197
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa niwelatorów i teodolitów - strona 1 Budowa niwelatorów i teodolitów - strona 2 Budowa niwelatorów i teodolitów - strona 3

Fragment notatki:



"Teodolit jako instrument, którym można by było w prosty sposób mierzyć kąty poziome i pionowe, powinien być zaopatrzony w lunetę, dającą się skierować na dowolny punkt w przestrzeni i pozwalającą zbudować płaszczyznę pionową przechodzącą przez ten punkt. Płaszczyznę taką wyznaczy oś celowa lunety przy jej pochylaniu w dół i w górę. Luneta pochyla się dzięki jej osadzeniu na osi obrotu. Oś celowa c będzie podczas pochylania wtedy tylko zataczać płaszczyznę, gdy będzie prostopadła do osi h obrotu lunety"

"Spodarka jest to płyta metalowa wyposażona w trzy śruby tzw. poziomujące, które służą do poziomowania teodolitu. W dolnej części spodarki znajduje się gwintowany otwór do wkręcenia śruby sprzęgłowej, służącej do przymocowywania instrumentu do statywu. W instrumentach nowszej generacji spodarka ma na dole sprężynującą płytkę sprzęgającą, która służy do tego celu. Stopy śrub poziomujących umieszczone są w otworach tej płytki, łącząc ją z górną częścią spodarki. Od góry spodarki jest otwór -tuleja stożkowa lub cylindryczna służąca do połączenia z limbusem i alidadą. "
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz