Budowa ściany jamy brzusznej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 329
Wyświetleń: 2072
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa ściany jamy brzusznej - strona 1

Fragment notatki:

BUDOWĘ ŚCIANY JAMY BRZUSZNEJ. Jama brzuszna osłonięta jest częściami kostnymi jedynie w części górnej i dolnej. U góry wchodzi ona w obręb klatki piersiowej, do której wpukla się przepona stanowiąca górną ścianę jamy brzusznej. U dołu jama brzuszna sięga w obręb miednicy.
Od przodu i z boków jama brzuszna ograniczona jest mięśniami przyczepiającymi się na żebrach i na kościach miednicy. W częściach bocznych znajdują się mięśnie płaskie, których włókna mają kierunek podobny do mięśni międzyżebrowych. Są to: mięsień skośny zewnętrzny i wewnętrzny brzucha, pod nimi leży mięsień poprzeczny brzucha. Mięśnie te w części przyśrodkowej przechodzą w rozcięgna, między, którymi przebiegają pionowo: mięsień prosty brzucha i mięsień piramidowy.
Przepona jest cienkim mięśniem oddzielającym jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej. Ma ona kształt kopuły zwróconej wypukłością do góry. Mięśnie przepony są przyczepione do brzegów dolnego otworu klatki piersiowej. Zależnie od przyczepów odróżniamy w przeponie część: lędźwiową, żebrową i mostkową.
Ścianę tylną brzucha stanowią: mięsień czworoboczny lędźwi i mięśnie międzypoprzeczne boczne lędźwiowe. Mięsień czworoboczny lędźwi złożony jest z dwóch warstw, których włókna krzyżują się ze sobą.
Pod skóra brzucha leży powięź podskórna. Głębiej, w zależności od grubości podściółki tłuszczowej, leży powięź mięśnia skośnego brzucha zewnętrznego. Jest to powięź powierzchniowa brzucha, która stanowi część powięzi powierzchniowej ciała. Powięź ta w okolicy pierścienia pachwinowego powierzchniowego przechodzi na otwory wychodzące z tego kanału pod skórę, a więc na powrózek nasienny u mężczyzny i więzadło obłe macicy kobiety. Powięź otacza te otwory, zstępując z nimi, u mężczyzn do moszny jako powięź mięśnia dźwigacza jądra, u kobiet do zakończenia więzadła w wargach sromowych większych.
Na powierzchni wewnętrznej ściany przedniej znajduje się pięć fałdów, oddzielających sześć dołków. Od szczytu pęcherza biegnie do pępka fałd pępkowy pośrodkowy. Biegnie w nim pasmo łącznotkankowe, które jest zanikłym przewodem omoczni. Po obu stronach fałdu leżą doły nadpęcherzowe, po boku których biegną fałdy pępkowe przyśrodkowe z zanikłymi tętnicami pępkowymi. Bocznie od tych fałdów leżą doły pachwinowe przyśrodkowe, które od zewnątrz ograniczone są fałdami pępkowymi bocznymi.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz