Budowa przęsła z betonu in situ - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1302
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa przęsła z betonu in situ - wykład - strona 1 Budowa przęsła z betonu in situ - wykład - strona 2 Budowa przęsła z betonu in situ - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Budowa przęsła z betonu in situ
Budowę przęsła mostu z betonu in situ rozpoczyna się od wykonania stacjonar­nych rusztowań i deskowań, czyli formy opartej na tymczasowej konstrukcji nośnej posadowionej na gruncie (rys. 6.10). Po wykonaniu robót zbrojarskich formę wypeł­nia się mieszanką betonową. Po związaniu i uzyskaniu odpowiedniej wytrzymałości konstrukcja jest zdolna do przenoszenia obciążeń, a rusztowania i deskowania nie są już potrzebne - należy je zdemontować.
W większych mostach rośnie objętość betonu tak, że niemożliwe staje się jed­norazowe betonowanie całego ustroju niosącego. Trzeba je rozłożyć na etapy, a most nie będzie już monolityczny - pojawią się styki i przerwy w betonowaniu. W celu umożliwienia przeprowadzenia prac etapami przęsło dzieli się na części, tnąc je płaszczyznami pionowymi prostopadłymi do osi mostu, równoległymi do osi mo­stu, bądź płaszczyznami poziomymi (rys. 6.11). Wtedy również rusztowanie i de skowanie można wykonywać częściowo, a ponieważ ich budowa jest materiało-chłonna, pracochłonna i czasochłonna dąży się do uprzemysłowienia robót, stosując praktycznie inwentaryzowane rusztowania i deskowania przestawne lub przesuwne po terenie (rys. 6.12).
Odcinki jednorazowego ciągłego betonowania o długości równej długości przę­seł (z przesunięciem styku o ok. ~ rozpiętości) nie przekraczają na ogół 50 70 m
(ok. 1000 m3) przy dzieleniu przęsła tylko płaszczyznami prostopadłymi do osi mostu.
Jeżeli należy zostawić swobodną przestrzeń pod spodem w trakcie budowy obiektu mostowego, albo w przypadku wysokich podpór stosuje się rusztowanie podwieszone lub od spodu (rys. 6.13) albo od góry opierając je na wcześniej wyko­nanych korpusach podpór.
W mostach łukowych deskowania mają złożony kształt dostosowany do krzy­wizny konstrukcji. Rozróżnia się dwa rodzaje rusztowań:
- rusztowania oparte na gruncie (rys. 6A4a),
- rusztowania samonośne (rys. 6.146).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz