To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
BUDOWĘ, MOŻLIWOŚCI RUCHOWE I ZABEZPIECZENIE WIĘZADŁOWE STAWÓW NADGARSTKOWYCH I SKOKOWYCH. STAWY NADGARSTKOWE: STAW PROMIENIOWO - NADGARSTKOWY: Staw promieniowo - nadgarstkowy: tzw. staw bliższy ręki łączy kość promieniową i krążek stawu promieniowo - łokciowego dalszego z trzema kośćmi szeregu bliższego nadgarstka. Panewka stawowa utworzona jest przez powierzchnię stawową nadgarstkową kości promieniowej, uzupełnioną przez powierzchnię stawową krążka stawowego. Powierzchnię wypukłą tworzą trzy z czterech kości szeregu bliższego nadgarstka tj. kość łódeczkowata, księżycowata i trójgraniasta ( z wyjątkiem kości grochowatej). Kości te połączone są silnymi więzadłami międzykostnymi, wspólnymi również dla dalszych stawów ręki. Torebka stawowa jest obszerna i luźna. Staw promieniowo - nadgarstkowy jest złożonym, eliptycznym o dwóch osiach ruchu. Wokół osi poprzecznej wykonywane są ruchy zginania dłoniowego i zginania grzbietowego ręki. Wokół osi strzałkowej można rękę odwodzić: w kierunku łokciowym tj. przyśrodkowo i w kierunku promieniowym tj. bocznie. Następstwem kombinacji ruchów wokół tych osi jest możliwość wykonania ruchu obwodzenia.
STAW ŚRÓDNADGARSTKOWY: Staw śródręczno - nadgarstkowy: tzw. staw dalszy ręki, jest stawem łączącym szereg bliższy z szeregiem dalszym nadgarstka. Torebka stawowa jest napięta po stronie dłoniowej i luźna po stronie grzbietowej. Szczelina stawowa ma kształt zbliżony do litery „S”. Oba w/w stawy są stawami sprzężonymi, zachodzą w nich łącznie ruchy: przywodzenia dołokciowego i dopromieniowego - w płaszczyźnie przedramienia wokół osi grzbietowo dłoniowej. Przebiegającej przez głowę kości główkowatej, których zakres łączny wynosi ok. 60 stopni, przy czym większe odchylenie od osi podłużnej przedramienia zachodzi w stronę łokciową; zginanie grzbietowe i dłoniowe - w płaszczyźnie grzbietowo - dłoniowej, wokół osi promieniowo - łokciowej. Zakres zginania grzbietowego wynosi do 80 stopni, zakres zginania dłoniowego wynosi do 90 stopni. Z kombinacji wyżej wymienionych ruchów wahadłowych otrzymuje się ruch obwodzenia dłoni.
STAWY MIĘDZYNADGARSTKOWE: występują w obrębie szeregu bliższego i dalszego nadgarstka, łącząc przylegające do siebie kości. Staw kości grochowatej ma bardzo luźną torebkę stawową co powoduje największa ruchomość tego stawu wśród stawów międzynadgarstkowych.
STAWY NADGARSTKOWO - ŚRÓDRĘCZNE: są utworzone przez powierzchnie stawowe dalsze każdej kości szeregu dalszego nadgarstka oraz przez powierzchnie stawowe bliższe podstaw kości śródręcza.
Ruch oddalania i zbliżania palców od osi II palca zachodzi tu w płaszczyźnie promieniowo - łokciowej w granicach od 40 stopni do 60 stopni. Więzadła poboczne polaryzują ruchy w tych zasadniczo kulistych stawach, „uwalniając” je tylko w płaszczyźnie grzbietowo - dłoniowej wokół osi promieniowo - łokciowej, wokół której zachodzi zginanie i prostowanie palców w zakresie 110 stopni do 120 stopni. Z kombinacji tych dwóch ruchów powstaje obwodzenie po płaszczyźnie stożka.
(…)
… i międzyśródręczne
więzadła nadgarstkowo - śródręczne dłoniowe i grzbietowe
więzadła śródręczne dłoniowe, grzbietowe i międzykostne, które wzmacniają torebki stawów międzyśródręcznych
więzadło poprzeczne nadgarstka (troczek zginaczy), które zamyka bruzdę nadgarstka w kanał i chroni przebiegające w nim ścięgna mięśni, naczynia krwionośne i nerwy przed urazami.
STAWY SKOKOWE:
STAW SKOKOWO - GOLENIOWY: tzw. staw…
… jest luźna. Z boku wzmacniają ją silne więzadła: więzadło przyśrodkowe (odchodzi od kostki przyśrodkowej , biegnąc do dołu rozdziela się na trzy pasma kończące się na kościach: łódkowatej, skokowej i piętowej), z boku wzmacniają staw trzy więzadła: więzadło skokowo - strzałkowe przednie, więzadło skokowo - strzałkowe tylne i więzadło piętowo - strzałkowe (zabezpieczają staw przed zwichnięciem)
Staw skokowy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)