Budowa i topografia dużych naczyń żylnych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 161
Wyświetleń: 2492
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa i topografia dużych naczyń żylnych - strona 1 Budowa i topografia dużych naczyń żylnych - strona 2

Fragment notatki:

BUDOWĘ I TOPOGRAFIĘ DUŻYCH NACZYŃ ŻYLNYCH. BUDOWA: w skład ścian naczyń żylnych wchodzą 3 warstwy:
BŁONA WEWNĘTRZNA: składa się z śródbłonka i warstewki tkanki łącznej
BŁONA ŚRODKOWA: zawiera nieliczne włókienka mięśniowe i w naczyniach tych jest bardzo cienka
BŁONA ZEWNĘTRZNA: w przeciwieństwie do tętnic jest najgrubsza. Zawiera włókna klejodajne oraz włókna mięśni gładkich o przebiegu podłużnym. Żyły średnie i grube mają grubszą warstwę zewnętrzną.
TOPOGRAFIA DUŻYCH NACZYŃ ŻYLNYCH:
ŻYŁA GŁÓWNA GÓRNA: powstaje z połączonych żył ramienno - głowowych prawej i lewej. Sąsiaduje z przodu z grasicą od strony prawej z opłucną śródpiersiową. Żyła ta zbiera krew ze ścian klatki piersiowej, głowy, szyi oraz kończyn górnych. Jej dopływy to: żyła nieparzysta krótka i żyły ramienno - głowowe prawa i lewa.
ŻYŁA SZYJNA WEWNĘTRZNA: powstaje z żył mózgu i opon mózgowych. Łączy się z żyłą podobojczykową tworząc żyłę ramienno - głowową. Jej dopływy dzielimy na grupy i są to: żyły powłok czaszki, żuły powierzchniowe i głębokie twarzy, żyły ścian kostnych czaszki, żyły mózgu.
ŻYŁY KOŃCZYNY GÓRNEJ:
POWIERZCHNIOWE:
Żyła odpromieniowa
Żyła pośrodkowa
Żyła odłokciowa
GŁĘBOKIE: żyły głębokie towarzyszą tętnicom. Każdej tętnicy palców towarzyszą po dwie żyły, które łączą się ze sobą (także po dwie) na grzbiecie ręki w cztery żyły grzbietowe śródręcza. Tętnicy promieniowej łokciowej towarzyszą po dwie żyły, które na wysokości dolnego brzegu mięśnia piersiowego większego łączą się w żyłę pachwową. Żyły powierzchniowe kończyny górnej i żyły głębokie posiadają zastawki przy czym głębokie posiadają tych elementów więcej.
ŻYŁA GŁÓWNA DOLNA: jest najgrubszym naczyniem organizmu ludzkiego. Powstaje z dwóch żył biodrowych wspólnych. Żyła ta leży poza otrzewną po prawej stronie tętnicy głównej. Do śródpiersia dostaje się przez otwór w środku ścięgnistym przepony. Dopływy jej dzielimy na ścienne i trzewne.
ZYŁY BIODROWE WSPÓLNE: powstają z żyły biodrowej zewnętrznej (rozstęp mięśni pod więzadłem pachwinowym) i biodrowej wewnętrznej (boczna ściana miednicy mniejszej).
ŻYŁY KOŃCZYNY DOLNEJ:
POWIERZCHNIOWE:
Żyła odpiszczelowa Żyła odstrzałkowa
GŁĘBOKIE: rozpoczynają się na grzbietowej powierzchni stopy i na podeszwie, każdej tętnicy towarzyszą po dwie żyły. Z podwójnych żył piszczelowych przednich i tylnych powstaje żyła podkolanowa. Z dołu podkolanowego żyła ta przechodzi do kanału przywodzicieli przybierając nazwę żyły udowej. Następnie przechodzi pod więzadłem pachwinowym do jamy brzusznej gdzie staje się żyłą biodrową zewnętrzną.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz