Budowa globu ziemskiego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 329
Wyświetleń: 1995
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budowa globu ziemskiego  - strona 1 Budowa globu ziemskiego  - strona 2 Budowa globu ziemskiego  - strona 3

Fragment notatki:

BUDOWA GLOBU ZIEMSKIEGO Grupy hipotez o powstaniu Ziemi:
Układ planetarny powstał z rozkładu mgławic lub słońc
Układ planetarny jest związany z inna gwiazdą lub powstał w wyniku zderzenia 2 słońc
Układ planetarny powstał z koncentracji materii międzygwiezdnej (gazowej lub stałej)
Ziemia postała z różnego rodzaju gazów. Jednocześnie pierwiastki cięższe i lżejsze gromadziły się w części zewnętrznej. Ziemia była ciężką kulą otoczoną gazową powłoką (pneumosfera - pierwsza atmosfera Ziemi). Pneumosfera składała się z wodoru, helu, dwutlenku węgla, pary wodnej, azotu i chloru, a jej temperatura dochodziła do 1000ºC.
Po setkach milionów lat temperatura się ochłodziła (do ok. 500ºC), a większa część pary wodnej się skropliła i zaczęły padać gorące deszcze. Skorupa zaczęła krzepnąć i w ten sposób powstały pierwsze skały magmowe. Jednocześnie zaczęły działać czynniki zewnętrzne (erozja). Powstaje hydrosfera (rzeki zaczęły płynąć z góry na dół).
Promień Ziemi = 6370 km Budowa skorupy ziemskiej jest badana za pomocą fal sejsmicznych. Rodzaje fal sejsmicznych: fale podłużne - cząstki drgające zgodnie z kierunkiem rozchodzenia się fali
fale poprzeczne - cząstki drgają prostopadle do kierunku rozchodzenia się fali
Fale podłużne i poprzeczne mają różne prędkości.
Poprzez odnotowywanie czasu można rozszyfrować gęstość skorupy.
Skorupa ziemska jest najbardziej zewnętrzną warstwą Ziemi (i najcieńszą). Jest chłodna, zawiera twarde skały. Dzieli się na:
skorupę oceaniczną - miąższość od 5 do 10km, złożona jest głównie ze skał ciemnych (bazaltów)
skorupę kontynentalną - grubość od 20 do 40km, a pod wysokimi górami od 70 do 80km, zbudowana jest gównie ze skał jasnych i ciemniejszych (granitów).
PŁASZCZ ZIEMI rozciąga się do głębokości 2900km. Wierzchnia warstwa skorupy ziemskiej to LITOSFERA (skorupa ziemska i górna część płaszcza Ziemi). To ta część, która zawiera skały w stanie stałym.
Pod litosferą występują skały o plastycznym lub półplastycznym stanie skupienia (rozgrzana smoła). Ta strefa rozciąga się pod litosferą do głębokości 350km. Jest to ASTENOSFERA. Poniżej płaszcza na głębokości 2900km znajduje się JĄDRO ZIEMI (wewnętrzne i zewnętrzne).
Płaszcz Ziemi (mezosfera) ma gęstość ok. 5 - 9 g/cm 3 . Zbudowany jest z perydotytów, przeważa tam chrom, krzemiany, a niżej nikiel i żelazo. Są tam wysokie temperatury i ciśnienie. Skały są tam w stanie stałym. Im niżej, tym skały mają większą gęstość. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz