Braudel - życiorys postaci

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 812
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Braudel - życiorys postaci - strona 1

Fragment notatki:

F. Braudel wykreował tzw. szkołę Annales. Wyrosła ona z protestu wobec nadmiernej specjalizacji nauk społecznych, co efektuje brakiem przepływu informacji między pokrewnymi dyscyplinami. Uznał za celowe i słuszne analizowanie globalnej historii zamiast podporządkowywania jej wycinków pokrewnym naukom. Historia jest dyscypliną wszechogarniającą i uniwersalną i jako taka obiecuje całościowe ujęcie rzeczywistości społecznej.
      Braudel zakładał, że przemiany historyczne dokonują się z różną szybkością. Typy szybkości przemian to swoista fuzja historii z socjologią. 
Typy szybkości przemian historycznych: Geohistoria - wzajemne relacje ludzi i środowiska tworzą historie dokonującą się w niezauważalny sposób ( historia ciągle powtarzających się zdarzeń i odnawialnych cykli ).
Systemy gospodarcze, państwa, społeczeństwa i cywilizacje - rytm przemian jest powolny, ale już zauważalny.
Wydarzenia i jednostki - stanowią podmiot tradycyjnej historii narracyjnej, którą Braudel uważa za powierzchowną i interesującą tylko o tyle, o ile ujawni ona mechanizmy działających sił, które znajdują się u podłoża zdarzeń.
 
Zarówno dla Wallersteina jak i dla Braudela perspektywa systemu światowego jest nie tylko teorią społeczną, ale przede wszystkim wyraża protest przeciwko organizacji nauk społecznych (XIX.) oraz przeciwko tendencjom do wzajemnego izolowania się subdyscyplin humanistycznych.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz