Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania - choroby społeczeństwa polskiego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 3381
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania - choroby społeczeństwa polskiego - strona 1 Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania - choroby społeczeństwa polskiego - strona 2 Biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania - choroby społeczeństwa polskiego - strona 3

Fragment notatki:

Na co najczęściej chorują Polacy. W treści notatki pojawiają się następujące tematy i problemy: dane z GUS, poradnie gruźlicy i chorób płuc, zachorowania na choroby weneryczne, zachorowania na choroby zawodowe, osoby zarejestrowane w poradniach zdrowia psychicznego, kiła, rzeżączka, nadciśnienie tętnicze, mechanizm nerkowy, sód, papierosy, układ krążenia, nadwaga, otyłość, brak aktywności fizycznej, cukrzyca, alkohol, majaczenie alkoholowe, społeczne skutki alkoholizmu, obłęd alkoholowy, AIDS, aspekt strachu, gruźlica, nerwice, nerwica histeryczna.

Dane statystyczna na podstawie Rocznika statystycznego GUS.
Dane przedstawiane odnosić się będą w stosunku do 1990 roku.
Zachorowania na niektóre choroby zakaźne i zatrucia.
wirusowe zapalenie wątroby 37335, a w 1998 roku 8106
w tym typ B 12019, a w 1998 roku 4074
AIDS 73, a w 1998 roku 114
Grypa 1307436, a w 1998 roku 825345
Reasumując zachorowalność na choroby zakaźne spada systematycznie, jednak AIDS rosło w latach 1991-1995 i w obecnym czasie kształtuje się na stałym poziomie.
Osoby zarejestrowane w poradniach gruźlicy i chorób płuc.
Ogółem 1169631, a w roku 1998 roku 882667
chorzy z czynną gruźlicą układu oddechowego
16738 - w 1998 roku 13886
w tym zakaźną 9006 - w 1998 roku 8150
Zachorowania na gruźlicę układu oddechowego
mężczyźni 10490 - w 1998 roku 8685
kobiety 4994 -, a w 1998 roku 4114
Zachorowania na choroby weneryczne
ogółem 10277 - w 1998 roku 2152
w tym:
kiła 1056
rzeżączka 1096
Zachorowania na nowotwory złośliwe
mężczyźni 44903 - w 1998 roku 57026
kobiety 38475 -, a w 1998 roku 50990
Zachorowania na choroby zawodowe
ogółem 9326 a w 1998 roku 12017
Największy wzrost pylice płuc i przewlekłe choroby oskrzeli wywołane działaniem substancji powodujących napadowe stany spastyczne oskrzeli i choroby płuc oraz uszkodzenia słuchu wywołane działaniem hałasu.
Osoby zarejestrowane w poradniach zdrowia psychicznego.
ogółem 553008 a w 1998 roku 705538 głównie zaburzenia typu:
nerwicowe -217698
zaburzenia nastroju /afektywne/ - 132739
schizofrenia - 92593
zaburzenia spowodowane używaniem alkoholu - 12217
Osoby zarejestrowane w poradniach odwykowych cywilnej służby zdrowia.
ogółem 102073 a w 1998 roku 112169 głównie zaburzenia:
spowodowane używaniem alkoholu - 106461 z czego 85421 /uzależnieni/
Przyczyny szerzenia się kiły i rzeżączki.
Przyczyny szerzenia się kiły i rzeżączki można podzielić na trzy grupy:
czynniki sprzyjające nawiązywaniu przygodnych kontaktów seksualnych;
niedostatki w wychowaniu zdrowotnym;
rozpowszechniony w społeczeństwie nieracjonalny wstyd.
Choroby weneryczne.
Wśród chorób przenoszonych drogą płciową największe znaczenie społeczne mają kiła i rzeżączka.
Rzeżączka
Inną nazwą używaną na określenie tej choroby jest tryper. Rzeżączki nie wolno w żadnym przypadku lekceważyć, gdyż nie leczona lub leczona zbyt późno może prowadzić do poważnych następstw. Zdarzają się też trudności w jej leczeniu, co połączeniu z rozpowszechnieniem stwarza rzeczywisty problem medyczny i społeczny. O rozpoznaniu rzeżączki decyduje badanie przez lekarza dermatologa oraz mikroskopowe badanie wydzieliny chorobowej, gdyż podobne objawy, zwłaszcza u kobiet, ale także i u mężczyzn, mogą być spowodowane inną przyczyną.


(…)

… i przerwanie dopływu krwi do zaopatrywanego przez nie obszaru. Pod wpływem palenia papierosów nasilają się objawy choroby wieńcowej; niewielki nawet wysiłek powoduje ból wieńcowy, zwiększa się także śmiertelność z powodu zawału. W wyniku badań można stwierdzić, że prawdopodobieństwo rozwinięcia się choroby niedokrwiennej serca u przeciętnego palacza papierosów jest około 70% większe niż u osoby niepalącej…
… miażdżycowego i rozwijającej się na jej tle choroby niedokrwiennej serca.
Istnieje wiele dowodów świadczących o ochronnym wpływie aktywności fizycznej na układ krążenia. Aktywność fizyczna poza tym, że przeciwdziała nadwadze i otyłości:
powoduje bardziej ekonomiczną prace serca i obwodowego układu krążenia;
wpływa korzystnie na procesy przemiany materii na poziomie komórkowym i subkomórkowym, aktywizując różne…
… są: nawracające gorączki, uporczywe biegunki, chudnięcie aż do stopnia znacznego wyniszczenia, powiększenie węzłów chłonnych i - najbardziej charakterystyczne - ciężkie powtarzające się zapalenia płuc, wywołane nietypowymi drobnoustrojami. Do tego zespołu objawów dochodzą jeszcze inne, z których najciekawsze są guzy nowotworowe skóry znane pod nazwą mięsaka Kaposiego. /Dziś wiadomo, że tylko u 305 chorych…
… wykwitami mięsaka.
U chorych na AIDS ciężkie zakażenia wywołują nie te typowe bakterie ropotwórcze czy pokarmowe /np. dwoinek zapalenia płuc, gronkowiec złocisty, wirus grypy, czy różne bakterie z rodzaju salmonella/, lecz drobnoustroje zaliczane do tzw. oportunistycznych, czyli takich, które zazwyczaj żyją w pewnej symbiozie z organizmem ludzkim, nie dając objawów zakażeń, lub też ich wniknięcie zwalczane jest natychmiast przez normalną obronę ustroju. Są to różne pierwotniaki, wirusy, tak zwane mykobakterie i grzyby. Najczęstszym, charakterystycznym dla AIDS zakażeniem jest zapalenie płuc wywołane przez pierwotniaka Pneumocystis carinii. Dla normalnych ludzi /nie zakażonych/ zakażenie to jest łatwe do zwalczenia, u chorych na AIDS przebieg zapalenia płuc jest bardzo ciężki, z rozległym nacieczem tkanki śródmiąższowej płuc…
… przebieg choroby. Często spotykamy się więc z tym, że kobieta dowiaduje się o chorobie dopiero od swojego partnera, którego nieświadomie zaraziła i u którego pojawiły się wyraźne objawy rzeżączki, gdyż nie zdając sobie sprawy ze swej choroby - utrzymywała stosunki płciowe. Czasami za choroba zostaje wykryta dopiero wtedy, gdy wystąpią powikłania.
Powikłania rzeżączki u kobiet.
Powikłania te są poważne…
…, a zwłaszcza na wysychanie. Ta ich właściwość oraz konieczność istnienia powierzchownego, drobnego choćby uszkodzenia naskórka, tłumaczy, dlaczego zakażenie następuje prawie wyłącznie przez bezpośredni kontakt /stosunek płciowy/. Czasami, choć bardzo rzadko, do zakażenia dojść może przez pocałunek z osobą chorą mającą wykwity chorobowe na jamie ustnej. Zupełnie wyjątkowo i to tylko w przypadkach rażącego…
… i jej stężenie we krwi zależne jest od wielu czynników/ między innymi od ilości spożywanej soli/.
Sód - kation ten doprowadzany jest do organizmu w postaci chlorku sodu czyli soli kuchennej. Jest to kation decydujący o objętości płynu pozakomórkowego. Współczesne społeczeństwo cywilizowane spożywa od 6 - 24 gramów soli dziennie, podczas gdy społeczeństwa prymitywne od 0,6 do 6 gramów NaCl. Rolę soli…
… - te ostatnie polegają na tworzeniu się złogów w błonie wewnętrznej tętnic zwężających światło naczynia. Dwa te procesy - zgrubienie ścian i miażdżyca - są wprawdzie niezależne od siebie, lecz nadciśnienie zdecydowanie przyspiesza i nasila proces miażdżycowy, głównie w tętnicach wieńcowych serca i w tętnicach mózgu, stając się przyczyną choroby niedokrwiennej i zawału serca oraz udarów mózgowych
Obserwacje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz