Biologiczne podstawy zachowań - wykład 3

Nasza ocena:

3
Pobrań: 938
Wyświetleń: 3129
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Biologiczne podstawy zachowań - wykład 3 - strona 1 Biologiczne podstawy zachowań - wykład 3 - strona 2 Biologiczne podstawy zachowań - wykład 3 - strona 3

Fragment notatki:

BIOLOGICZNE PODSTAWY ZACHOWANIA
Motywacja i zachowania popędowe
(wykład 3)
Telenomiczność zachowania
Zachowanie ludzi i zwierząt jest przeważnie ukierunkowane na realizacje określonych działań czyli jest celowe
W drodze ewolucji mechanizm biologiczny zachowań ukształtował się tak, że służą one np. zachowaniu życia, prokreacji itp.
Ukierunkowanie na cel działania są realizowane w dwojaki sposób:
Za pomocą odruchów wrodzonych działających na poziomie łuku odruchowego (wszystko dzieje się na poziomie rdzenia)
Za pomocą zachowań popędowych - przez wzbudzenie odpowiednich struktur mózgowych (Popęd może być wzbudzony przez impulsy płynące z mózgu. Nie koniecznie przez bodziec, który jest ze środowiska. Czyli może się pojawić coś takiego jak wewnętrzna motywacja do działania. Klasycznym takim przykładem może być uczucie głodu. Jestem głodny i wykonuje jakieś akcje aby zaspokoić swój głód, ale nic tak na prawdę się nie zmieniło w otoczeniu.). „Definicja” motywacji
Motywacją (zdaniem Chmurzyńskiego) nazywamy całokształt mechanizmów sterujących zachowaniem popędowym (To nie jest dobra definicja motywacji. Tak naprawdę nie ma dobrej definicji motywacji. My będziemy używać słowa motywacja nie do końca rozumiejąc co to jest. Motywacja może być wzbudzona zewnętrznie jakimś bodźcem środowiskowym albo wewnętrznie przez określone struktury mózgowe. Czyli tak naprawdę są jakieś czynniki motywujące, które uruchamiają jakieś popędy.)
Czynniki motywacyjne to bodźce uruchamiające popędy
Zachowania popędowe
Pobudzenie i zaspokajanie popędów jest źródłem kompleksowego zachowania, zmian wegetatywnych wewnątrz ustroju oraz procesów subiektywnych zwanych emocjami (Zaspakajanie popędów wiąże się tak naprawdę z przyjemnością lub przykrością - czyli z emocjami bo przyjemność i przykrość to emocje. Czyli każde zachowanie popędowe jest zachowaniem popędowo-emocjonalnym - jest to nierozerwalna kwestia.)
Wszystkie te zjawiska przebiegają równocześnie - nazywamy je czynnościami popędowo-emocjonalnymi Co to jest popęd?
Popęd - wewnętrzne źródło działania osobnika, jest wynikiem pobudzenia pewnych struktur mózgowych, które uruchamiają aktywność organizmu ukierunkowaną na zaspokojenie pewnej potrzeby biologicznej (potrzeba biologiczna to fizjologiczny stan organizmu będący odchyleniem od homeostazy albo optimum etologicznego (optimum etologiczne to środowisko w którym przebywa organizm - jeżeli gdzieś jest za duży hałas to ja idę gdzie indziej, gdzieś jest chłodno to ja się przemieszczam do cieplejszego miejsca itd.). Krótko mówiąc mamy wewnątrz ustrojową równowagę. Mamy właściwą np. ilość wody w organizmie, mamy właściwą ilość glukozy, soli mineralnych itd. I jeśli z jakiś powodów ta równowaga, ta homeostaza zostanie zaburzona - czegoś jest za dużo albo za mało w organizmie, to wtedy pojawia się

(…)

… jak najszybciej stąd pójść.
awersyjne(-) prowadzące do usuwania się organizmu spod działania bodźca przykrego (np. ból, strach, hałas itp.) Wg lokalizacji działania bodźca popędy dzielimy na:
Endogenne (wewnątrzpochodne) - ich mechanizmy mózgowe pobudzane są przez czynniki wewnętrzne [humoralne] - typowym takim popędem jest głód. Czuję w sobie, że jestem głodny, czuję skurcze mięśni gładkich, czuję żółć…
… i nie trzeba go nas uczyć, natomiast zachowania poprzedzające je - apetencyjne można się ich uczyć, nabywać je i wytrenować) - składa się ono z dwóch komponentów:
Właściwego dla danego instynktu i specyficznego gatunkowo sztywnego wzorca zachowania (sztywny wzorzec zachowania oznacza, że po prostu zawsze łykamy tak samo, zawsze ssiemy tak samo, takie same skurcze mięśni się przy tym odbywają, tak samo wszystko się dzieje…
… czynnika
Oprócz potrzeb biologicznych są jeszcze społeczne (pozwalające tworzyć grupy i żyć w grupach)
Dwa aspekty emocji
Subiektywny - związany z istnieniem pewnej potrzeby biologicznej i jej zaspokojeniem
Obiektywny - obejmuje on zmiany zachowania (mimika, ruchy wyrazowe, pozy ciała) i funkcjonowanie narządów (przyspieszenie tętna, zwężenie lub rozszerzenie źrenic itp.) Zwężenie się źrenic jest oznaką negatywnych emocji. Ludzie, którzy podobają się nam mają piękne, duże, otwarte źrenice. Taki układ źrenic wywołuje u nas pozytywne emocje. Emocje i popędy
Związek emocji z popędami jest dwojaki:
Z jednej strony emocje towarzyszą zaspokajaniu popędów
Z drugiej strony, subiektywne doznania emocji można podzielić na przyjemne lub przykre, a to prowadzi do warunkowania na nagrodę lub karę - emocja staje…
… sytuacji). Między popędami może występować jeszcze torowanie - torowanie jest nie pobudzaniem jednego popędu przez drugiego, ale jest tak naprawdę ułatwianiem występowania (np. jeżeli ktoś jest głodny to łatwiej u niego wzbudzić agresję. W drugą stronę też to może działać czyli wzbudzona agresja może wzmagać głód, ale nie musi tak wcale być). Łańcuchy zachowań
Każde zachowanie instynktowne składa…
… wewnętrznego) popędowej) i siły pobudzenia wywołanej przez zewnętrzny bodziec wyzwalający.
Z punktu widzenia wcześniej wspomnianej piekarni ważne jest jak bardzo jestem głodny i jak bardzo pachną te bułeczki i to daje tak naprawdę sumę pobudzenia. Może tak być, że bułki pachną przepięknie, ale ja jestem po śniadaniu i nie jestem zainteresowany tym. Wszystko zależy od tego wewnętrznego i zewnętrznego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz