biochemia funkcjonalności tkanek

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1855
Wyświetleń: 3696
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
biochemia funkcjonalności tkanek - strona 1

Fragment notatki:

docx.

Notatka na temat biochemia funkcjonalności tkanek, zawiera takie informacje, jak: proces transdukcji sygnału, hormony regulujące przemianę wapniowo–fosforanową, immunoglobuliny, albumina, proces krzepnięcia krwi, methemoglobina.

Notatka pozwoli na usystematyzowanie i uzupełnienie wiedzy z przedmiotu Biochemia Kliniczna. Pozwoli na przygotowanie się do ćwiczeń i egzaminu.


(…)

… - CIT) C - przyłącza Ca2+ (czynnościowo podobna do kalmoduliny) WIĄŻE 4 JONY WAPNIA I - hamuje oddziaływanie aktyny F z miozyną oraz wiąże się z pozostałymi składnikami troponiny T - wiąże się z tropomiozyną i pozostałymi składnikami troponiny
Każda nitka aktyny jest otoczona przez 3 nitki miozyny Każda nitka miozyny jest otoczona przez 6 nitek aktyny
Jeżeli poziom ATP w komórce zmniejsza się (np. po śmierci), brak jest ATP, który mógłby się związać z główką S-1, aktyna nie dysocjuje, wobec czego rozkurcz nie zachodzi. Tak powstaje rigor mortis, zesztywnienie ciała po śmierci.
Ca2+ pełni funkcję kluczowego regulatora - jego przyłączenie do troponiny powoduje odsłonięcie miejsca wiążącego miozynę na aktynie Rozróżnia się 2 rodzaje skurczów: - skurcz oparty na aktynie (m. szkieletowe, m. sercowy)
- skurcz oparty na miozynie (m. gładkie)
Wewnątrz siateczki sarkoplazmatycznej Ca2+ jest związany z kalsekwestryną.
Jony Ca2+ zostają uwolnione na skutek otwarcia przez impuls nerwowy, kanałów wapniowych.
Receptor DHPR (dihydropirydynowy) bramkowany jest napięciem elektrycznym - otwiera kanał wapniowy typu K, kanalika T.
Rozkurcz następuje, gdy stężenie jonów Ca2+ spada, na skutek wyłapywania jonów…
… serca zwiększenie siły skurczu.
Ca2+ -ATPaza - Skurcz m. gładkiego Nie wystepuje tu uklad troponinowy Miozyna mięśnia gładkiego związana z aktyną F, przy braku innych białek mięśniowych, takich jak tropomiozyna nie wykazuje zauważalnej atywności ATPazowej. Mięsień gładki zawiera łańcuchy lekkie, które zapobiegają wiązaniu główek miozyny z aktyną F; muszą one najpierw ulec fosforylacji, co pozwoli…
… kreatynowa. I - metabolizm tlenowy II - metabolizm beztlenowy (beztlenowa glikoliza) Organizm sprintera korzysta, w celu produkowania ATP, z fosfokreatyny i beztlenowej glikolizy, natomiast organizm maratończyka - z oksydacyjnej fosforylacji
Insulina działa na mięsień zwiększając wychwyt glukozy
Adrenalina pobudza glikolizę w mięśniu szkieletowym, natomiast glukagon jest nieaktywny ze względu na brak…
… też hydroksylizyna ^niektóre reszty hydroksylizyny przyłączają galaktozę lub galaktozyloglukozę połączone O-wiązaniem. Glikozylacja taka zachodzi tylko w kolagenie *w wyniku działania oksydazy lizynylowej - zależnej od miedzi - dochodzi do tworzenia wiązań poprzecznych, następuje deaminacja w niektórych resztach lizyny i hydroksylizyna. Powstają reaktywne reszty aldehydowe, ulegające kondensacji aldolowej
SYNTEZA KOLAGENU - pierwotnie syntezowany jako prokolagen - liczne reszty prolilowe i lizylowe są hydrokslowane przez hydroksylazę prolinową i lizynową (wymagające witaminy C) - reszty hydroksyprolilowe i hydroksylizylowe tworzą wiązania wodorowe stabilizujące dojrzałe białko - ponadto trasnferaza glukozylowa i galaktozylowa dołączają reszty glukozy lub galaktozy do grup hydroksylowych określonych reszt…
… kłębuszkowej ze względu na ujemny ładunek obecny w lamininie siarczanów heparann i niektórych kwaśnych glikoprotein zawierających kwasy sjalowe. Ładunki ujemne odpychają albuminy i większość białek osocza mających ujemny ładunek w warunkach pH krwi
Albuminuria możliwa przy zapaleniu nerek.
PROTEOGLIKANY i GAG rdzenie białkowe to białka kowalencyjnie wiążące GAG
Niedobory enzymów degradujących GAG-i - hydrolaz
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz