bezrobocie makro

Nasza ocena:

5
Pobrań: 252
Wyświetleń: 1169
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
bezrobocie makro - strona 1 bezrobocie makro - strona 2 bezrobocie makro - strona 3

Fragment notatki:


RYNEK PRACY I BEZROBOCIE Bezrobocie to sytuacja, gdy ludzie szukający pracy nie mogą jej otrzymać. Pojęcie to jest ściśle związane z pojęciem zasobu pracy lub zasobu siły roboczej. Zasoby siły roboczej obejmują wszyst­kich tych, którzy jako pracownicy na­jemni wykonują jakiś zawód lub są zare­jestrowani jako chcący i będący w stanie podjąć pracę. Inaczej to wszyscy ludzie pracujący oraz bezrobotni, którzy posiadają możliwość i chęć do pracy, nie mogą jej znaleźć i są zarejestrowani w urzędach pracy. pracujący + bezrobotni = aktywni zawodowo, reszta ludności jest bierna zawodowo (uczniowie, gospodynie domowe, emeryci, leniwi itd.) Stopa aktywności zawodowej jest to odsetek ludności w wieku produkcyj­nym, która podjęła decyzję o wejściu w skład zasobu siły roboczej. Stopa bezrobocia jest to odsetek siły roboczej, która nie ma pracy, lecz jest zarejestrowana jako chcąca i będąca w stanie pracować. Przepływy na rynku pracy Określona osoba może pracować, być bezrobotna lub też może nie należeć do zasobu siły roboczej. Struktura bezrobocia Czas trwania bezrobocia Jeżeli bezro­bocie jest wysokie, ludzie muszą pozostawać bez pracy przez dłuższy czas . Okazuje się, że bezrobocie nie może być dłużej trak­towane jako przystanek na drodze do lepszej pracy. Zwykle osoby dłużej pozostające bez pracy mają o wiele większe problemy ze znalezień jej. Wyobcowanie spowodowane przerwaniem kontaktów ze środowiskiem zawodowym, stres wywołany poczuciem mniejszej wartości, zanik kwalifikacji, choroby, uzależnienia, bieda, przestępstwa, a nawet samobójstwa, to skutki braku pracy. W krajach gospodarczo rozwiniętych za długookresowe uważa się już półroczne bezrobocie. Struktura bezrobotnych wg płci lub wieku Recesja silnie uderza w młodych. W odróżnieniu od zasiedziałych pra­cowników, którzy zdobyli już kwalifi­kacje i doświadczenie zawodowe, mło­dzi pracownicy muszą zostać przyucze­ni do zawodu od podstaw, a w trud­nych czasach firmy często zmniejszają wydatki na szkolenie. S topa bezrobocia jest niższa w przypad­ku kobiet niż w przypadku mężczyzn. Jedną z przyczyn może być to, że w schyłkowych gałęziach przemysłu ciężkiego pracują zwykle mężczyźni, których zatem bardziej dotyka spadek popytu na produkty hut i stoczni. Ekonomiści zajmujący się rynkiem pracy są zdania, że te różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami są mniejsze, niż można by wnosić z danych. Bezrobotne kobiety mniej chętnie od mężczyzn rejestrują się w odpowiednim urzędzie. W związ­ku z tym rzeczywista stopa bezrobocia prawdopodobnie jest w przypadku ko­biet wyższa

(…)

… pracy. Dopiero w dłuższym okresie płace i ce­ny obniżą się tak, że spowoduje to wzrost realnej podaży pieniądza i spa­dek stopy procentowej w stopniu nie­zbędnym do tego, aby popyt globalny powrócił do poziomu umożliwiającego pełne zatrudnienie. Dopiero wtedy bez­robocie spowodowane niedostatkiem popytu zostanie zlikwidowane.
Bezrobocie klasyczne
Ponieważ w mo­delu klasycznym zakłada się, że giętkie…
… dostosowawczego. Nazwa bezrobocie klasyczne oznacza rodzaj bezrobocia pojawiający się wtedy, kiedy płaca jest rozmyślnie utrzymywana powyżej poziomu, przy którym to krzywe podaży pracy i popytu na pracę się przecinają. Może to być spowo­dowane albo działalnością związków zawodowych, albo też ustawodaw­stwem określającym wysokość płac mi­nimalnych, które powoduje, że płace utrzymywane są na poziomie wyższym…
… na poziom peł­nego zatrudnienia i związany z nim poziom produkcji potencjalnej.
Ekonomia podażowa opisuje stosowanie bodźców mikroekonomicznych w celu zmiany poziomu pełnego zatrudnienia, wielkości produkcji potencjalnej oraz naturalnej stopy bezrobocia.
Obniżka podatku dochodowego
Jednym z podstawowych wątków po­dejmowanych przez zwolenników eko­nomii podażowej są korzyści wynikają­ce z obniżki krańcowej…
… AJ ozna­cza liczbę ludzi skłonnych zaakcepto­wać ofertę pracy zależnie od zmieniają­cego się poziomu płacy realnej. Jest ona narysowana dla danej realnej war­tości zasiłku dla bezrobotnych. Pozio­ma odległość między liniami AJ i LF, tzn. liczba osób należących do zasobu siły roboczej i odrzucających oferty pracy, zmieniająca się zależnie od po­ziomu płacy realnej (inaczej - wiel­kość bezrobocia dobrowolnego), spada więc w miarę wzrostu płacy realnej w stosunku do ustalonego poziomu zasiłku dla bezrobotnych. Wykres po­kazuje zatem, że zmniejszenie względ­nej wysokości zasiłku dla bezrobot­nych, czyli stosunku tego zasiłku do stawki płacy, prowadzi do spadku po­ziomu bezrobocia dobrowolnego.
Załóżmy, że krańcowa stopa podat­ku dochodowego odpowiada pionowe­mu odcinkowi AB. W stanie równo­wagi zatrudnienie…
… wyniesie wówczas N1,ponieważ podatek do­chodowy powoduje powstanie rozpię­tości miedzy wynagrodzeniami brutto wypłacanymi przez przedsiębiorstwa a płacami netto otrzymywanymi przez pracowników. Gdy zatrudnienie osiąga poziom N1 pracodawcy są zadowoleni, że mogą wynająć taką ilość pracy za płacę brutto w1. Po odjęciu stopy poda­tku dochodowego AB, N1 pracowni­ków jest skłonnych przyjąć oferty pracy za płacę netto w2. N1 jest zatem poziomem równowagi dla zatrudnie­nia. Poziomy odcinek BC oznacza na­turalną wielkość bezrobocia, tzn. liczbę pracowników wchodzących w skład za­sobu siły roboczej i nie chcących praco­wać za obowiązującą na rynku stawkę wynagrodzenia netto.
Aby pokazać rezultat obniżki krań­cowej stopy opodatkowania, załóżmy, że podatek dochodowy został zlikwidowany. Płaca brutto pokrywa…
… prywatny koszt bezrobocia (płaca utracona z po­wodu niepodjęcia pracy) jest mniejszy niż prywatne korzyści wynikające z by­cia bezrobotnym. Korzyściami po pierwsze jest fakt, że bezrobotny jest upraw­niony do otrzymywania płatności transferowych od państwa. Chodzi o dwa rodzaje płatności. Pracownicy, którzy dokonywali kiedyś wpłat na państwowy program ubezpieczeń, mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz