Bezpośrednie reakcje na stres

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1141
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bezpośrednie reakcje na stres - strona 1 Bezpośrednie reakcje na stres - strona 2

Fragment notatki:

BEZPOŚREDNIE REAKCJE NA STRES
Fizjologiczne aspekty reakcji na stres Reakcje fizjologiczne są odzwierciedleniem mobilizacji organizmu w sytuacji stresu i są rejestrowane przez:
Elektroencefalogram (EEG; mózgowe fale)
Elektroencekardiogram (EKG; serce)
Elektromiograf (EMG; tonus mięśni)
Elektrodermometria (EDM; aktywność elektrodermalna)
Respirografia (częstość oddechów)
Poligrafia (wszystkie ww.)
Pletyzmograf (ile krwi przepływa przez dany obszar ciała)
Zmiany w poziomie aktywacji, związane z czynnością układu siatkowatego pnia mózgu i struktur korowych mają dwa aspekty:
Aktywacyjny - tu wskaźnikiem jest EEG (fale alfa przy odprężeniu, fale beta - pobudzenie)
Odnoszący się do Obwodowego Układu Nerwowego - wskaźniki: GRS- przewodnictwo skóry, EMG, EKG→mobilizacja zasobów energetycznych
Psychologowie wykorzystują te wskaźniki jako korelaty emocji. Określone reakcje emocjonalne wiążą się z emocjami, jednak ten związek można różnie interpretować:
Wzajemne oddziaływanie (zjawiska fizjologiczne wpływają na emocje i odwrotnie)
Paralelizm psychofizyczny (procesy fizjologiczne towarzyszą zjawiskom psychicznym, ale nie można powiedzieć, że wpływają)
Identyczność soma i psyche (zjawiska psychiczne i fizjologiczne są tym samym)
*Psychoneuroendokrynologia - wyjaśnia mechanizmy reakcji na stres (np. adrenaliny)
Badania Kłossowskiego i Kwareckiego: zapis EKG w czasie lotu realnego (metodą Holtera); układ krążenia jest najbardziej obciążony w trakcie startu i lądowania, są to momenty najbardziej stresujące; Btw: na funkcjonowanie pilota wpływają także fizyczne czynniki lotu takie jak przyśpieszenie (G) - dodatnie przyśpiesza częstość skurczów, ujemne (G-) spowalnia rytm serca.
Btw2: przepływ krwi jest nieadekwatny do metabolizmu mięśnia sercowego (niedotlenienie) w sytuacji działania przyśpieszenia dodatniego w wirówce przeciążeniowej (G+).
Badania Fenza i Jonesa: badali skoczków spadochronowych z doświadczeniem i bez doświadczenia; wykorzystali akcję serca oraz oddychanie do pomiaru reakcji układu autonomicznego; wykazano, że stres narastał do momentu skoku (tzw. stres oczekiwania).
Badania boskiego Terelaka znów: badanie tolerancji przyśpieszeń w wirówce przeciążeniowej - stres związany z tą sytuacją; badano studentów szkoły pilotów bez doświadczenia w wirówce; wskaźnikami stresu były: poziom adrenaliny i noradrenaliny w moczu przed (niższy) i po badaniu (wyższy), częstość skurczów serca (najwyższa w „szczycie” wirowania).
Inne badania Terelaka: stres związany z podejmowaniem decyzji po nieprzespanej nocy - piloci, oceniano poziom aktywacji (poziom arytmii) oraz poziom wykonania zadania; wnioski: w godzinach nocnych podejmowanie decyzji jest bardziej stresujące (zwłaszcza 3-4 nad ranem).


(…)

…. (tutaj jest powtórka z koncepcji optimum pobudzenia Hebb'a i optimum stymulacji Leuby'ego)
*Analgezja postresowa - znieczulenie doznań bólowych w stresie ekstremalnym, związanym z uszkodzeniem ciała, trwa od kilku minut do kilku godzin; jest ona wywoływana tylko przez bodźce, których nie da się uniknąć. Za te procesy odpowiedzialna jest przysadka mózgowa, podwzgórze, ośrodki pnia mózgu, układ limbiczny. Przytacza…
… uderzeń, zawężanie naczyń krwionośnych w jamie brzusznej, rozszerzają się naczynia w obwodzie ciała oraz naczynia mięśnia sercowego, wzrasta ciśnienie
Układ trawienia: spada napięcie mięśni przewodu pokarmowego, gruczoły trawienne nie wydzielają, trawienie i wydzielanie ulega zahamowaniu
Nadnercza wzmagają czynność wydzielniczą (adrenalina - serce, wstrzymanie ruchów jelit, wydzielanie cukru…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz