Bezpieczeństwo zbiorowe - aspekty prawne.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1064
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bezpieczeństwo zbiorowe -  aspekty prawne. - strona 1

Fragment notatki:

Bezpieczeństwo zbiorowe - aspekty prawne.
Bezpieczeństwo zbiorowe - system wspólnego zapobiegania agresji, oparty na umowie międzynarodowej.
Istotą tego systemu jest to iż napad na jednego członka traktowany jest jako napad na wszystkich i zobowiązuje ich do przyjścia z pomocą. System powinien mieć nie tylko zadania represyjne ale i prewencyjne, niedopuszczanie do agresji i likwidacja groźby agresji. Może to być system uniwersalny lub regionalny. Obecnie uniwersalny system bezpieczeństwa przewiduje Karta NZ. Nadrzędnym celem ONZ jest utrzymywanie pokoju i bezpieczeństwa. Centralnym organem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo jest Rada Bezpieczeństwa, a swoje uprawnienia w tym zakresie opiera na delegacji władzy, tzn. że wszystkie państwa ONZ udzieliły Radzie Bezpieczeństwa swojej zgody. Rada nie może podjąć żadnej akcji bez zgody wszystkich członków stałych. System sankcji:
środki tymczasowe, nie są to sankcje ale ich celem jest zapobieganie zaostrzeniu sytuacji, sa stosowane przed zastosowaniem sankcji. sankcje: wojskowe i niewojskowe.
Sankcje niewojskowe - zupełne lub częściowe przerwanie stosunków gospodarczych, komunikacji, jak również zerwanie stosunków dyplomatycznych.
Sankcje wojskowe - udział sił wojskowych ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz