Bentonit - opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 917
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bentonit - opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Bentonit - skała powstała z przeobrażenia tufów i tufitów , barwy białej, szarej,żółtawej lub brunatnej, dosyć krucha, monomineralna lub prawie monomineralna, zbudowana przede wszystkim z montmorillonitu , powstająca na skutek halmyrolizy , środowisko powstania pH 9-8.
Charakteryzuje się dużą zdolnością do chłonięcia wody i pęcznienia, dlatego materiały na bazie bentonitu znajdują duże zastosowanie w ochronie środowiska przy tworzeniu barier, w płuczkach wiertniczych , przechwytywaniu zanieczyszczeń itp. Wykorzystywany również w budownictwie do produkcji tzw. zawiesiny bentonitowej , służącej m.in. do zabezpieczania ścian wąskich otworów przy wszelkiego rodzaju wierceniach,używa sie go również jako składnika przy tworzeniu mas formierskich, jak również jest używany jako żwirek dla zwierząt.
Używany jest także przy wyrobie win - ponieważ posiada unikalną zdolność wchłaniania białka, używany jest do klarowania wina.
W Polsce bentonit występuje m.in. w osadach miocenu południowej Polski i osadach fliszu Karpat .
W obrazie mikroskopowym: podstawowe tło skały to bardzo drobna substancja ilasta ( smektyt ), z widocznymi przy większym powiększeniu zarysami ostrokrawędzistych okruchów szkliwa wulkanicznego . W skale znajdują się ponadto rozsiane ostrokrawędziste ziarna kwarcu .
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz